Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Savjeti za turpijanje cilindra  (Posjeta: 5049 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Savjeti za turpijanje cilindra
« : 02 Prosinac, 2012, 17:34:53 »
nabavio sam jedan piaggiov cilindar pa sam se malo upustio u turpijanje ;D

e sad,podigao sam ispuh malo danas i kad budem uhvatio vremena onda cu jos raditi oko cilindra...

citao sam na na jednom forumu da se podizanjem ispuha dobija veca snaga,pa bih zamolio nekog iskusnijeg da mi potvrdi to ako nije problem... :)

jos bih stanjio one pregrade na prelivnim kanalima,naostrio bih ih malo...sad me zanima sto bih jos mogao uciniti?

hvala
Pia NRG :)

Offline Josip

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1342
  • Spol: Muški
  • nikad ništa ne dovršim... ali radim na tome
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Seget D.
  • Moj Skuter: aerox nrg zip srr sp
  • Moja Kaciga: OGK FF3
  • MojSetup: dr evo, MF racing, due, s6r, mhr replica, mhr, team1
  • MojSpuh: c21,nardo,pro replica,tea
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #1 : 02 Prosinac, 2012, 19:54:36 »
zasto ne shvatis da ces to jedva osjetiti, i naposljetku kupis neku 70 termogrupu, i miran ti, mirni mi, i svi sretni i zadovoljni  :icon_biggrin:

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #2 : 02 Prosinac, 2012, 20:19:07 »
znam,ali prvenstveno,ne turpijam ovaj cilindar samo zato sto zelim neku razliku nego da se i naucim turpijati... pa sam zato pitao sto jos mogu uraditi na cilindru...
Pia NRG :)

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #3 : 02 Prosinac, 2012, 20:43:57 »
Tigni tajminge.




Jesi li naučio?  :)

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #4 : 02 Prosinac, 2012, 20:51:32 »
kako se dizu tajminzi,podizanjem ispuha na primjer? :)
Pia NRG :)

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #5 : 02 Prosinac, 2012, 20:57:44 »
Djelomično da, ali to se ne diže napamet. Mjere se stupnjevi na serijskom, računa se koliko okretaja trebaš i koliko stupnjeva daje te okretaje i tek onda se ide dizati i širiti.

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #6 : 02 Prosinac, 2012, 21:03:20 »
aha...cini mi se da ima tema kako izmjeriti stupnjeve,autor je mmario73 ako se ne varam...samo ako mi jos mozes objasniti kako cu izracunati okretaje koji su mi potrebni :icon_scratch:
Pia NRG :)

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #7 : 02 Prosinac, 2012, 23:02:01 »

Offline skipper_2t

  • Tržnica : (+18)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 180 2t
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #8 : 03 Prosinac, 2012, 00:38:03 »
ova tablica vrijedi i za bb ili samo za 50ccm?

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #9 : 03 Prosinac, 2012, 14:23:32 »
Hvala cvele :notworthy: :)
Pia NRG :)

Offline runner_sp180

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 382
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: SP180
  • Moja Kaciga: Takachi
  • MojSetup: stock
  • MojSpuh: stock
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #10 : 04 Prosinac, 2012, 18:20:50 »
teško je to napamet reći, sve ovisi o hodu klipa, duljini klipnjace, auspuhu.. tablica sto je cvele dao je koliko toliko tocna ako je uzeo bas za skutere, opet razlikuju se recimo od enduro, cross motora ili recimo dali je jedan klip ili vise njih.. sto se tice samog turpijanja nemoj mislit da ces visljim ispuhom dobit vise snage, mislim moze bit da pogodis neku optimalu ali ako napamet radis lako pretjeras i onda cilindar moš bacit

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #11 : 04 Prosinac, 2012, 18:38:13 »
a ne radim napamet... znam da necu dobit nesto previse,ali ce se osjetit malo...inace taj cilindar radim da se malo naucim turpijanju...

jos cu malo i prosirit ispuh prema grani zx-a,malo cu naostriti pregrade prelivnih kanala i jos ce se malo podignuti i to je to... nadam se da necu zeznuti...
Pia NRG :)

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #12 : 04 Prosinac, 2012, 20:46:48 »
Evo,upravo sam po Jenningsovoj teoriji izracunao koliko mi je kut otvorenosti ispusnog kanala potreban...

kut koji sam dobio je 180 stupnjeva,to je od vrha gornjeg ruba ispusnog kanala 23 mm...znaci na toliko trebam dici ispuh :)

Inace,kao sto pise na tablici koju je okacio Cvele60  -180 do 182 stupnjeva je 8000 okr...a zx je pogodan za takve okretaje...

sad se treba sve to dobro isturpijati...nadam se da cu to dobro uraditi :icon_thumright:
Pia NRG :)

Offline runner_sp180

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 382
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: SP180
  • Moja Kaciga: Takachi
  • MojSetup: stock
  • MojSpuh: stock
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #13 : 05 Prosinac, 2012, 00:31:41 »
 :icon_thumright: javi rezultate! mozda ti je bolje za pocetak kemijat tako da klip turpijas za timing , manje ce te kostat ak sjebes  :toothy9:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #14 : 05 Prosinac, 2012, 00:46:10 »
to u italiji cesto rade recimo
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline animatrix

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3829
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vukovar
  • Moj Skuter: Luna Vision II
  • Moja Kaciga: Vemar TAI2K
  • MojSetup: DR Evo 70cc AC
  • MojSpuh: TT
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #15 : 05 Prosinac, 2012, 09:48:56 »
ja kad sam pitao o turpijanju klipa nikome se nije svidjala ta ideja... uglavnom, frendov nrg se vrti na kojih 9000rpm sa RR-om, ja sam tt-a ciljao na 8, pa kasnije na 9000rpm, kad sam odradio i transfere da pasu ispusnome motor je prodisao. ti trebas jos izmjeriti koliko lufta imas izmedju cela klipa i vrha cilindra kad je klip u gmt-u. i taj broj koji je u prosjeku 0.5mm oduzimas od tih 23mm realne visine ispusnoga jer se tih pola milimetra ne koristi. isto tako moras viditi dali klip u dmt-u prekriva mozda dio ispusnog kanala. onda, moras izracunati povrsinu svih kanala, i od toga uzeti efektivnu povrsinu koliko klip u prosjeku zaklanja kanale, ovisi o kutu koliko je otvoren kanal (180°) i ako se ne varam uzmes pola hoda radilice i oznacis dokle je klip dosao. to sve pise u knjizi, samo malo prostudiraj. trebas na milimetarski papir nacrtati portmapu jer jedino tako mozes nesto napraviti. mi smo preradjivali tph iz '98-e sa mhr replicom, ciljali smo na kojih 9000rpm, zracnjak, isao je jednako dobro, ako ne i bolje u nekim situacijama od nrg powera sa RR-om. uvijek se malo doraditi cilindar za odredjeni auspuh. dobro bi ti dosao i onaj programcic sto je bio jednom na forumu, portmap analyser ili tako nesto se zvao. prikaze ti grafove koliko je trajanje punjenja i praznjenja cilindra, i tamo di se preklopi usis sa ispuhom tamo ciljas motor da se vrti... ima toga pun k za proucavanje ako zelis bas napravit posao. najjednostavnije je samo podici onoliko koliko ti fali, isto tako i transfere i uzmi u obzir samo dokle klip ide da ne napravis gresku u mjerenjima
Built Not Bought // Preradjujem cilindre

Offline runner_sp180

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 382
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: SP180
  • Moja Kaciga: Takachi
  • MojSetup: stock
  • MojSpuh: stock
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #16 : 05 Prosinac, 2012, 15:36:48 »
zakosit celo klipa je jeftinija varijanta  ali sigurno nije bolja, recimo mozes pogoditi isti timing ispuha kao kada bi oblikovao ispuh ali onda je opet problem kod squisha jer bi na tom mjestu bio recimo 3-4 milimetra a na ostalim mjestima 0.8 i to nemozes nikako popravit.. zato je bolje odradit ispuh, ali to je dosta teze treba imat alat znati sta radis

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #17 : 05 Prosinac, 2012, 15:53:09 »
ja kad sam pitao o turpijanju klipa nikome se nije svidjala ta ideja... uglavnom, frendov nrg se vrti na kojih 9000rpm sa RR-om, ja sam tt-a ciljao na 8, pa kasnije na 9000rpm, kad sam odradio i transfere da pasu ispusnome motor je prodisao. ti trebas jos izmjeriti koliko lufta imas izmedju cela klipa i vrha cilindra kad je klip u gmt-u. i taj broj koji je u prosjeku 0.5mm oduzimas od tih 23mm realne visine ispusnoga jer se tih pola milimetra ne koristi. isto tako moras viditi dali klip u dmt-u prekriva mozda dio ispusnog kanala. onda, moras izracunati povrsinu svih kanala, i od toga uzeti efektivnu povrsinu koliko klip u prosjeku zaklanja kanale, ovisi o kutu koliko je otvoren kanal (180°) i ako se ne varam uzmes pola hoda radilice i oznacis dokle je klip dosao. to sve pise u knjizi, samo malo prostudiraj. trebas na milimetarski papir nacrtati portmapu jer jedino tako mozes nesto napraviti. mi smo preradjivali tph iz '98-e sa mhr replicom, ciljali smo na kojih 9000rpm, zracnjak, isao je jednako dobro, ako ne i bolje u nekim situacijama od nrg powera sa RR-om. uvijek se malo doraditi cilindar za odredjeni auspuh. dobro bi ti dosao i onaj programcic sto je bio jednom na forumu, portmap analyser ili tako nesto se zvao. prikaze ti grafove koliko je trajanje punjenja i praznjenja cilindra, i tamo di se preklopi usis sa ispuhom tamo ciljas motor da se vrti... ima toga pun k za proucavanje ako zelis bas napravit posao. najjednostavnije je samo podici onoliko koliko ti fali, isto tako i transfere i uzmi u obzir samo dokle klip ide da ne napravis gresku u mjerenjima
Ja sam ovo racunao preko one teme u kojoj je autor mmario73... proracun kutova kanala u cilindru... :icon_thumright:

Portmapu cu naravno,napraviti prije nego sto pocnem turpijati...naravno,bez nje ne mogu nista :)

-to sto se tice klipa također sam citao u temi od Goki-a... ali cini mi se da je sirenje i podizanje ispuha bolja varijanta zato sto cilindar na kojem turpijam mi i ne treba,on je za "prvi put" ,ali cu ga pokusat odradit onako kako sam zamislio te cu ga montirati na skuter da vidim jesam li ucinio dobar posao... :icon_thumright:
Pia NRG :)

Offline Maurini-Tuning

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Konavle
  • Moj Skuter: NRG power
  • Moja Kaciga: Vemar Tai2K
  • MojSpuh: hrđavi TT for rejsing
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #18 : 05 Prosinac, 2012, 19:17:05 »
podignut je ispuh...malo sam ga vise podigao,umjesto 23mm sam isao na 22mm...nece to bas puno utjecati na kut otvorenosti ispusnog kanala...montaza ce biti uskoro pa cu javiti funkcionira li i kako funkcionira... :icon_thumright:
Pia NRG :)

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Savjeti za turpijanje cilindra
« Odgovori #19 : 05 Prosinac, 2012, 20:44:08 »
podignut je ispuh...malo sam ga vise podigao,umjesto 23mm sam isao na 22mm...nece to bas puno utjecati na kut otvorenosti ispusnog kanala...montaza ce biti uskoro pa cu javiti funkcionira li i kako funkcionira... :icon_thumright:
A nije bas tako -1mm je oko 9* i to nikako ne moze da bude malo..nije isto dal je izduv na 180 ili 189*...nebitno sad jer radis probe i ucis se al nema rada odprilike... :icon_thumright: