Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Molim pomoc  (Posjeta: 4901 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #20 : 21 Kolovoz, 2012, 10:19:53 »
najispravniji način kočenja i auta i motora je kočenje masinom...
npr.4. iz 3. pa pustis kuplung,pa u 2. pa pustis kuplung i onda u 1.
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline Kmich83

  • Tržnica : (+1)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 279
  • Spol: Muški
  • http://www.palcicgore.com.hr/
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zabok
  • Moj Skuter: gilera runner vxr
  • Moja Kaciga: HJC IS 16
  • MojSetup: VXR-r
  • MojSpuh: pofarban serijski
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #21 : 21 Kolovoz, 2012, 13:43:47 »
Gle, nemoj se previše zabrinjavati, ti ideš u autoŠKOLU, njima je zadatak da te nauče, nije to niš komplicurano, bar ne ove stvrai koje sad tebe muče, to se sve nauči kroz dva sata vožnje, bitno je da iamš volje za naučiti.
Frend je sad nedavno polagal, nije znal baš ništa i već nakon trećeg sata je skužil osnove i sad sa 12 sati vožnje i on i instruktor su uvjerni da bu položil.

Offline Marijana_K

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 15
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #22 : 23 Kolovoz, 2012, 22:09:43 »
Bok ljudi,evo danas mi je bia 3.sat,ide me ok...instruktora zovem nabrijanko jer je uvijek nervozan :DD

sve mi je manje vise objasnia samo nisam svatila ovo dvoje dolje navedeno


1.Jel mogu ja u startu dok drzim kvacilo davati gasa a da je pritom kvacilo stisnuto skroz tj ne otpustam ga

2.receno mi je da kad spustam u nizu moram dati gasa da izjednacim okretaje....znaci kad prebacujem iz vise u nizu pustim gas,stisnem kvacilo i
  prebacim brzinu.. e sad moje pitanje je kad ja taj gas dodajem,dok jos drzim kvacilo nakon prebacene brzine il kad ga pustim i
kolko uopce treba gasa dodati?malo?puno?
EDIT:  jel bas ono od velike vaznosti da ja izjednacim te okretaje kad ubacim u nizu?
« Zadnja izmjena: 23 Kolovoz, 2012, 22:59:05 Marijana_K »

Offline X-Thug

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2314
  • Spol: Muški
  • Osobni Text?
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: BMW E91
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #23 : 24 Kolovoz, 2012, 00:16:51 »
Bok ljudi,evo danas mi je bia 3.sat,ide me ok...instruktora zovem nabrijanko jer je uvijek nervozan :DD

sve mi je manje vise objasnia samo nisam svatila ovo dvoje dolje navedeno


1.Jel mogu ja u startu dok drzim kvacilo davati gasa a da je pritom kvacilo stisnuto skroz tj ne otpustam ga

2.receno mi je da kad spustam u nizu moram dati gasa da izjednacim okretaje....znaci kad prebacujem iz vise u nizu pustim gas,stisnem kvacilo i
  prebacim brzinu.. e sad moje pitanje je kad ja taj gas dodajem,dok jos drzim kvacilo nakon prebacene brzine il kad ga pustim i
kolko uopce treba gasa dodati?malo?puno?
EDIT:  jel bas ono od velike vaznosti da ja izjednacim te okretaje kad ubacim u nizu?

1. ko ti brani

2. to po zvuku dajes gas

e. ovisi za sto ti triba, ako kocis netriba, a ako pretices i fali snage onda triba vise okretaja
...........1...........8...........7...........

Offline Marijana_K

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 15
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #24 : 24 Kolovoz, 2012, 00:20:24 »
hvala puno,samo ovo drugo nisam bas razumila...ne bi vas gnjavila da mi je instruktor objasnia smireno hhhh

Offline X-Thug

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2314
  • Spol: Muški
  • Osobni Text?
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: BMW E91
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #25 : 24 Kolovoz, 2012, 21:50:48 »
kad budes vozila malo vise skuzit ces, neces gledat u okretaje nego ces po zvuku motora saltat, vjerovatno se vise vozit u leru, j***t mater ovima sto se voze u autoskoli usrid lita dok su guzve, sto koce na sve  :toothy12: :toothy12: i takve stvari
...........1...........8...........7...........

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #26 : 24 Kolovoz, 2012, 23:58:44 »
to kad saltas u nizu, znaci sad si u 4, stisnes kuplung, malo trznes sa gasom i dok su ajmo reci ti okretaji jos tu spustis u 3 brzinu i pustis kuplung, znaci samo onako kao trzaj napravis, nesmijes drzati... to je sistem izjednacavanja okretaja motora i okretaja mjenjaca, a svrha je lakse saltanje u nize brzine i manje se sve trosi u mjenjacu....
ako i ne shvatis odmah, brzo ti udje u praksu, to se radi kad ides u nizu da bi izbjegla blokiranje zadnjeg kotaca i lakse saltanje...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline IceMan

  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1654
  • Spol: Muški
  • Black Bird
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Zip 2t
  • Moja Kaciga: IXS HX 253
  • MojSetup: Polini Hi speed
  • MojSpuh: Leo Vince RR
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #27 : 25 Kolovoz, 2012, 00:01:39 »
to kad saltas u nizu, znaci sad si u 4, stisnes kuplung, malo trznes sa gasom i dok su ajmo reci ti okretaji jos tu spustis u 3 brzinu i pustis kuplung, znaci samo onako kao trzaj napravis, nesmijes drzati... to je sistem izjednacavanja okretaja motora i okretaja mjenjaca, a svrha je lakse saltanje u nize brzine i manje se sve trosi u mjenjacu....
ako i ne shvatis odmah, brzo ti udje u praksu, to se radi kad ides u nizu da bi izbjegla blokiranje zadnjeg kotaca i lakse saltanje...
takozvani "među gas" , a i lipo ga je cuti  ;D
Piaggio Zip 50 2t

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #28 : 25 Kolovoz, 2012, 00:18:12 »
kod mene je na svemu medjugas prisutan, kad se vraca u visoke okretaje jedino s medjugaso onako klizne glatko  ;D
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Marijana_K

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 15
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #29 : 25 Kolovoz, 2012, 00:21:38 »
Hvalaa puno,no more questions :DDDD

Offline du_vlaho

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 379
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Workshop385 YT
  • Mjesto: Dubrovnik
  • Moj Skuter: Na 4 točka
  • Moja Kaciga: Homologirana
  • MojSetup: Ima rikverc
  • MojSpuh: Smrdi na dvotaktol
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #30 : 25 Kolovoz, 2012, 00:27:08 »
Postoji ti još i tehnika da prešaltaš brzinu bez kuplunga (kvačila)

Fora je samo da moraš poravnati okretaje motora sa brzinom gibanja auta. To jest da motor nit gura nit koči motorom, onda mjenjač staviš iz brzine u ler, potom povučeš u veću brzinu...

Prilikom šaltanja u nižu kao i gore, staviš u ler, daš gas i moliš boga da si pogodila okretaje te ubodeš u nižu...

Sve radite na vlastitu odgovornost... ipak kuplung nije tu bez veze, al fora je znat sve trikove  :toothy9:

Da bi vidjeli kako to otprilike funkcionira, a da ne sjebete ništa - jednostavno stavite mjenjač u prvu, krenite autom... pustite gas i mjenjač držite lagano nategnut prema leru... kad se okretaji poravnaju samo će ispast iz brzine  :headbang:  :icon_thumright:

Isti vrag je i na motoru... samo kak sam ja na skuteru pa mi neš ne ide..  :angry7:  :toothy10:
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoz, 2012, 00:29:30 du_vlaho »

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #31 : 25 Kolovoz, 2012, 00:51:19 »
to joj nije potrebno, a i saltanje u nizu bez kuplunga nije pametno za zdravlje getribe, za visu druga prica vec
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #32 : 25 Kolovoz, 2012, 00:58:42 »
2.receno mi je da kad spustam u nizu moram dati gasa da izjednacim okretaje....znaci kad prebacujem iz vise u nizu pustim gas,stisnem kvacilo i
  prebacim brzinu.. e sad moje pitanje je kad ja taj gas dodajem,dok jos drzim kvacilo nakon prebacene brzine il kad ga pustim i
kolko uopce treba gasa dodati?malo?puno?
EDIT:  jel bas ono od velike vaznosti da ja izjednacim te okretaje kad ubacim u nizu?

To je tehnika voznje koju ces kasnije u praksi savladavat i koristi se kod brze voznje. Kod normalnog usporavanja, ne brini o davanju gasa izmedju saltanja.


A pravilan nacin sa medjugasom je da prvo malo oduzmes gas, stisnes kuplung, cimnes gas, prebacis u nizu, pustas kuplung. E sad, sve to bi trebalo napravit u vremenu dosta kracem od pola sekunde kako bi radnja bila fluidna i bez cukanja (sto je i cilj).





EDIT:
to je to
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoz, 2012, 01:15:42 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #33 : 25 Kolovoz, 2012, 01:05:51 »
to joj nije potrebno, a i saltanje u nizu bez kuplunga nije pametno za zdravlje getribe, za visu druga prica vec

Tocno.
Getriba u autu je nesto sasvim drugo od getribe na motoru.


Sto se saltanja u visu bez kuplunga tice....
Bitno je da se mashina odtereti (oduzimanje gasa, al ne treba do kraja - samo toliko da prestane ubrzavanje) i presalta se mekano ko u putar. Jako pomaze ako se prije toga nogom drzi poluga mjenjaca napeta prema gore recimo snagom 1/3 od one koja je potrebna za saltanje. Tada ne treba niti gurat u visu nego ce getriba sama uc u visu brzinu kad se pusti malo gas (odtereti mashina od getribe). Zapravo isti vrag radi i kuplung - odvaja mashinu od getribe.

To "prednapinjanje" mjenjaca znam samo pod engleskim nazivom - "preloading the shifter" i to koristim i kad saltam klasicno sa kuplungom. nema onog "klik" kad presaltam nego je puno mekse.


Ispravno saltanje u visu bez kuplunga je ono kad nema cudnih zvukova, udaraca i sl. nego je sve glatko, a kad se tehnika usvoji, i izrazito je brzo pa imas feeling ko da nisi presaltao nego da motor ima variomat i samo vuce i vuce...  ;D



I mozda najvaznije - sve to treba radit jako brzo i sinhronizirano. Tada sve ide ko po loju. I puno je fluidnije na visim okretajima - na malim okretajima kod normalne voznej je ljepse to obavit klasicno sa kuplungom
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoz, 2012, 01:08:08 3alfa3 »

Offline IceMan

  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1654
  • Spol: Muški
  • Black Bird
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Zip 2t
  • Moja Kaciga: IXS HX 253
  • MojSetup: Polini Hi speed
  • MojSpuh: Leo Vince RR
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #34 : 25 Kolovoz, 2012, 12:57:13 »
ko nije fan kvacila nek si uzme quickshifter i nek salta u vecu brzinu bez kvacila  ;D ;D
samo u nizu treba s kvacilom
Piaggio Zip 50 2t

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #35 : 25 Kolovoz, 2012, 13:09:28 »
ove tehnike pocetniku nisu potrebne, a i to se radi samo na visim okretajima radi dobitka na brzini ubrzanja ili brzini kocenja... na normalnim brzinama, okretajima, to nije potrebno i ne treba muciti pocetnike da to sad uce, jer ce kroz praksu sami na to doci
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #36 : 25 Kolovoz, 2012, 14:34:59 »
ko nije fan kvacila nek si uzme quickshifter i nek salta u vecu brzinu bez kvacila  ;D ;D
samo u nizu treba s kvacilom

Pa quickshifter ne radi nista mehanicki sto nebi mogo i bez njega. Jedino sto u trenu kad skuzi da pomcies polugu mjenjaca, prekida dotok benge i / ili struje na injektore pa ne treba oduzimat gas.  ;D



btw, i u nizu se moze bez kuplunga, al je dosta osjetljivije i vecina bi na taj nacin napravila stetu




ove tehnike pocetniku nisu potrebne, a i to se radi samo na visim okretajima radi dobitka na brzini ubrzanja ili brzini kocenja... na normalnim brzinama, okretajima, to nije potrebno i ne treba muciti pocetnike da to sad uce, jer ce kroz praksu sami na to doci


Tako je. To je tehhika koja ce doc sama od sebe kako ce se stjecat isustvo
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoz, 2012, 14:37:03 3alfa3 »

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #37 : 25 Kolovoz, 2012, 14:54:20 »
ja osobno ne volim u nizu bez kuplunga jer sam u pocetku recimo 1 od 5 puta osjetio na polugici da to ne ide glatko, i radije ne raditi stetu. ne krci, ali se osjeti da to nije glatko kao s kuplungom
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #38 : 25 Kolovoz, 2012, 15:13:10 »
ja osobno ne volim u nizu bez kuplunga jer sam u pocetku recimo 1 od 5 puta osjetio na polugici da to ne ide glatko, i radije ne raditi stetu. ne krci, ali se osjeti da to nije glatko kao s kuplungom

Ja u zivotu nisam probao u nizu bez kuplunga, a i u visu mijenjam izrazito rijetko bez kuplunga. Samo kad se malo ganjam, a to nije cesto

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Molim pomoc
« Odgovori #39 : 25 Kolovoz, 2012, 16:32:53 »
ja jesam i na autima i na motorima, lakse je na autu u nizu recimo, ali svakako , zaboli me srce kad osjetim na polugi onako kako grebe zupcanik jedan o drugi, zato u nizu bez kuplunga vise ne pokusavam....
ali zato u nizu obavezno medjugas dajem, jer je razlika enorma izmedju klasicnog spustanja u nizu i onog uz medjugas...
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta