Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Gilera NEXUS 500ie - Modifikacija u Turbo 500ie  (Posjeta: 44849 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rossi

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2380
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla
  • Moj Skuter: Gilera Runner ST 200
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #80 : 19 Lipanj, 2008, 14:14:29 »
jos jednom svaka cast za ovaj projekat :) stvarno me zanima krajnji rezultat svega i ako bog da da vidimo uskoro kao to cudo ide :))
Valentino Rossi 46!!!!!

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #81 : 19 Lipanj, 2008, 19:20:42 »
Evo malo komentara sa moje strane... Scoot na 0.5bara neče dugo... Puno je to na stock kompresiji koja je ako se ne varam iznad 11. Spustiti ispod 10 obavezno. Između 8 i 9 bi bilo idealno a to neče biti moguče na 500ccm cilindru samo sa dihtungom glave.
IHI turbina neče dobro tu raditi... Zašto?
500ccm je premalo da ju zavrti na niskim okretajima, kad poludi gubit češ trakciju, pri spikeu turba češ imati trzanje scootera koje če biti jako neugodno iskustvo. Da bi to mogao kontrolirati trebati če ti elektronika da ti kontrolira wastegate i ubrizganjvanje goriva jer čisto sumnjam da možeš stock elektroniku reprogramirati i da ti onda uopče možda raditi sa nadtlakom što pak povlači za sobom ugradnju standalone ECUa sa senzorima na nadtlak. Takvi pak koštaju puno. Wideband lambda je potrebna koja sama košta preko 2000kn. Najjeftiniji standalone ti je VEMS koji sa senzorima dođe preko 4000kn. Postoji velika šansa detonacija, previsokih EGT temperatura, pregrijavanja motora i ulja u istome. Veči hladnjak ulja i vode obavezno, EGT čukicu pod obavezno, neka elektronika obavezno.

Zašto ti ovo sve govorim? Mi smo kod frenda na civicu 1.4 sa 90 konja stavljali istu turbinu i bilo je velikih problema dok to nismo uglazbili. Skoro smo i na krovu par puta završili, par puta je motor presložen jer se pregrijavao, par puta smo za dlaku saobračajku izbjegli i tako dalje, srečom nije bilo detonacija. Ako ti jednom zacvika wastegate ili ako ti turbo ode u spike a usred si zavoja, kišne ceste ili na samom kočenju... Nažalost, ne želim ti to nikako... Ali moglo bi u najmanju ruku biti skupo a u najgoru.. POGUBNO.

Osobno mislim da to što ti radiš može izazvati samo probleme i ono što ti je netko rekao da na motor uglaviš mašinu od R6 bi mogla biti teža ali daleko bolja opcija.
S obzirom da je forum javan, ja ču ti reči (moje osobno mišljenje) da je ovaj projekt samo velika hrpa problema i nevolja a da ne pričam o rupi bez dna oko novaca i po meni si samo potencijalna bomba na cesti koja bi te mogla skupo koštati. Ako ne zbog sebe... Misli na druge.
SLAZEM SE STOBOM , nije to bas lako uglaviti kosto neki misle , ako decko zna sta radi i hoce ima novaca i zivaca to raditi svaka cast , samo pazi da nezrsis  na rebru zbog turba.. znam da svijnu pere NO TURBO NO FAN ,
« Zadnja izmjena: 19 Lipanj, 2008, 19:25:39 milja180sp »
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #82 : 19 Lipanj, 2008, 19:25:02 »
vidim da je direktno ubrizgavanje , kako ces ti povecat ulaz goriva u cilindar ,kad kompjuter ima  samo po standarnoj kolicini dotok goriva u cilindar , jedino da ga cipiras lol.. ???'''?????? i jos jedno pitaje inace sta si po zanimanju i jeli to sam radis .. (( na manijaka mislim ))
« Zadnja izmjena: 19 Lipanj, 2008, 19:29:47 milja180sp »
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #83 : 19 Lipanj, 2008, 20:27:04 »
odgovora za benzin se zove power commander
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #84 : 19 Lipanj, 2008, 21:15:08 »
ok ,necu vise se mijesat vidicemo ,kad upali i ako upali i kak ce se ti sve idigrat ,. pozzz
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline andre@26

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 671
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tu negdje =)
  • Moj Skuter: Runner VX
  • Moja Kaciga: HJC FG-15 Draco
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #85 : 19 Lipanj, 2008, 21:23:47 »
Evo malo komentara sa moje strane... Scoot na 0.5bara neče dugo... Puno je to na stock kompresiji koja je ako se ne varam iznad 11. Spustiti ispod 10 obavezno. Između 8 i 9 bi bilo idealno a to neče biti moguče na 500ccm cilindru samo sa dihtungom glave.
IHI turbina neče dobro tu raditi... Zašto?
500ccm je premalo da ju zavrti na niskim okretajima, kad poludi gubit češ trakciju, pri spikeu turba češ imati trzanje scootera koje če biti jako neugodno iskustvo. Da bi to mogao kontrolirati trebati če ti elektronika da ti kontrolira wastegate i ubrizganjvanje goriva jer čisto sumnjam da možeš stock elektroniku reprogramirati i da ti onda uopče možda raditi sa nadtlakom što pak povlači za sobom ugradnju standalone ECUa sa senzorima na nadtlak. Takvi pak koštaju puno. Wideband lambda je potrebna koja sama košta preko 2000kn. Najjeftiniji standalone ti je VEMS koji sa senzorima dođe preko 4000kn. Postoji velika šansa detonacija, previsokih EGT temperatura, pregrijavanja motora i ulja u istome. Veči hladnjak ulja i vode obavezno, EGT čukicu pod obavezno, neka elektronika obavezno.

Zašto ti ovo sve govorim? Mi smo kod frenda na civicu 1.4 sa 90 konja stavljali istu turbinu i bilo je velikih problema dok to nismo uglazbili. Skoro smo i na krovu par puta završili, par puta je motor presložen jer se pregrijavao, par puta smo za dlaku saobračajku izbjegli i tako dalje, srečom nije bilo detonacija. Ako ti jednom zacvika wastegate ili ako ti turbo ode u spike a usred si zavoja, kišne ceste ili na samom kočenju... Nažalost, ne želim ti to nikako... Ali moglo bi u najmanju ruku biti skupo a u najgoru.. POGUBNO.

Osobno mislim da to što ti radiš može izazvati samo probleme i ono što ti je netko rekao da na motor uglaviš mašinu od R6 bi mogla biti teža ali daleko bolja opcija.
S obzirom da je forum javan, ja ču ti reči (moje osobno mišljenje) da je ovaj projekt samo velika hrpa problema i nevolja a da ne pričam o rupi bez dna oko novaca i po meni si samo potencijalna bomba na cesti koja bi te mogla skupo koštati. Ako ne zbog sebe... Misli na druge.

Totalno se slažem sa tobom i tvojim mišljenjima :icon_thumright:

Offline scooter-manijak

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #86 : 20 Lipanj, 2008, 00:58:56 »
pozz.za ubrizgavanje je zaduzen link system.on preko map senzora na osnovu pritiska u usisnoj grani koristi drugu diznu.pogledajte malo pazljivije slike koje sam ostavio.imate sliku usisne grane sa 2 dizne i flautom preko njih......danas sam upalio motor.ulje nigde ne curi, izduvna grana ne duva...iskreno nisam zadovoljan.izgleda da je ovo mala turbina za ovaj motor!!!JAKO MI JE VELIKA TURBO RUPA.
OSNOVNI PROBLEM je sto je rupa gde se turbina kaci  na glavu oko 10 mm manja u precniku u to motor gusi!precnik izduvnog kanala u glavi oko 38mm, cev do turbive 38mm,napravio sam prevodnik sa 38 na 30 mm kod strugara zato sto je ulaz u turbinu 30 mm.kad upalim motor i skinem crevo sa vazduhom turbine.atmosverski motor ide kao da ima 20 konja.koliko su opterecenje stvorili turbina i smanjen precnika cevi od 30 mm.kad vratim crevo sa vazduhom na usis.kako mi rastu obrtaji raste i pritisak.4500 ob-0,2bara pa do 5000 ob- 0,6bara naravno motor mi sve bolje ide. imam utisak da tek na 0,6 bara ima 50 ks.od 0,7 bara pa nadalje motor poludi.SVLACI ME SA SEDISTA.od oko 80km/h pa nadalje.nije mi djavo dao mira morao sam da probam sta moze.terao sam turbinu na 1,2 bara.LUDILO.super navlaci ali sam svestan da to nemoze tako da  traje dugo.moram vam priznati razocaran sam malo u ovaj turbo projekat.ocekivao sam bolje ubrzanje od 0-100km a ne od 80-200km.SMESNO.ajde da se potrkamo od 80 do 200 km.ha ha .
NE ODUSTAJEM OD OVOG PROJEKTA ILI  SULUDE IDEJE.OVIH DANA KACIM VECI TURBO OD RENOA 5 TURBO.
U POTRAZI SAM ZA OJACANIM DELOVIM.klipom, klipnjacom, radilicom.svaka informacija je dobrodosla.cuo sam da ima u nemackoj da se kupe klipovi po porudzbini.posalje se uzorak i oni naprave ojacan klip i karike.da li ne ko zna nesto o tome?inace odgovor na postavljena pitanja! delatnost mi je elektronicar i mehanicar . sto se tice vems-a ko bi mi ga izmapirao i posto?power commander  ili rapid bike su nemocni uredjaji ako motor nema map senzor.u mom glucaju ga nema tako da sam se ja odlucio za link sistem i drugu diznu.stepon kompresije moze da se resi podbacivanjem al ploce pod cilindar.samim tim bi mi se podigao cilindar a i glavu.problem je u prezupcavanju .maja masina ima lanac.morao bi da napravim podesavajuci lancanik na bregastoj.itd itd.toliko za veceras.pozzz NEXUS 4 EVER :icon_thumright:

Offline Jandro

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nista
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #87 : 20 Lipanj, 2008, 20:08:31 »
daj slike neke , filmić
sam nemoj reć da nisi sliko ni snimio kak to čudo radi
..::4T Powaa::..

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #88 : 21 Lipanj, 2008, 01:51:38 »
vidi se kako ova vespa poludi kad se pritisak turba poveća ludlio za gledat, mogu mislit kako povuče kad pređe 80 :headbang:
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #89 : 24 Lipanj, 2008, 00:11:04 »
sta je projekt propo ili si odusto??
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline scooter-manijak

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #90 : 29 Lipanj, 2008, 13:00:05 »
kacim drugi (veci) TURBO.pozz..pa se vidimo sa slikama i utiscima.NEXUS 4 EVER :icon_thumright:

Offline ive_91

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1239
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: mjesto Luka
  • Moj Skuter: je dobar forum i por
  • Moja Kaciga: takachi tk170n
  • MojSetup: malo je 70
  • MojSpuh: zxulja
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #91 : 29 Lipanj, 2008, 14:03:05 »
ides u krivom smjeru... veci turbo... hhh...

ovako... ako ste imalo gledali na kakvim motorima se nalaze turbine... onda ste sigruno vidjeli da su tvo sve redom 4 cilindrasi iznimke 6cilindrasa pa se dijele na 3. ali to su male trubine da ti stane na dlan ruke. pricam konkretno o v6 tdi. 3.2 masina naci 1600 ccm druga sa 3 cilindra u trubinu koja stane na dlan ruke. 3 cilindra da imaju i 300ccm ce vise pobudit turibinu od 1 cilindra sa 500ccm . zasto. turibnu gone ispusni plinovi. oni imaju neku svoju brzinu i frekvenciju (kad se otvaraju ispusni ventili) da bi pobudio trubinu trebas imat dovoljno velku brzinu i dovljno veliku "frkevenciju" o tome niko nije razmisljao... na motore koji imaju 1-2 cilindra se ugrađuju turbo kompresori.... pogoni ih radilica.. nema turbo rupe... vi cete sa ovom drugom turbinom ako dobite boost. imat cete jos vecu turbo rupu... znatno veću... ili biste morali, staviti manji ispusni dio turbine a veci usisni dio... ali i to je upitno...

ugl. od ovog nece bit nista. trebali ste bolje prouciti princip rada turbine i uvijete koje ona treba da bi radila kako treba... turbinu je teze staviti od turbo kompresora... kod trubine se tesko regulira tlak...kod turbo kompresora lako sa prijenosnim omjerom...

teorija vam je dobra... termo dinamika i principi su na mjestu.... ali praksa nije...
🙈

Offline debitel

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 1
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #92 : 07 Rujan, 2008, 10:46:33 »
Pozdrav svima,

imam samo jedno pitanje: dali je neko pokušao Jcosta variator na Nexusu ili nekom drugom skuteru?

Offline Dirk23

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 748
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Drag 180, vx125
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #93 : 07 Rujan, 2008, 11:46:07 »
di je zapelo?

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #94 : 07 Rujan, 2008, 13:43:18 »
Pozdrav svima,

imam samo jedno pitanje: dali je neko pokušao Jcosta variator na Nexusu ili nekom drugom skuteru?

ovdje na forumu, 100% nitko

It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #95 : 07 Rujan, 2008, 18:52:29 »
msrsko me čitat cjeli projekt, inače je jako zanimljiv a za turbo, te turbo rupe i to ev šta ja znam o tome, da turbo sa velikim lopaticama da je puno veću snagu al na visokim obrtajim a na niskim se stvori turbo rupa e ta turbo rupa se izbjegne ugradnjom kompresora ili turbine sa malim lopaticama, turbina sa malim lopaticama daje snagu sa niski obrtaja ali ne stvara toliko veliku snagu ali bar nema turbo rupe hehe pozz
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #96 : 07 Rujan, 2008, 19:38:19 »
msrsko me čitat cjeli projekt, inače je jako zanimljiv a za turbo, te turbo rupe i to ev šta ja znam o tome, da turbo sa velikim lopaticama da je puno veću snagu al na visokim obrtajim a na niskim se stvori turbo rupa e ta turbo rupa se izbjegne ugradnjom kompresora ili turbine sa malim lopaticama, turbina sa malim lopaticama daje snagu sa niski obrtaja ali ne stvara toliko veliku snagu ali bar nema turbo rupe hehe pozz

Ispravak:

Turbo rupa nije zbog niskih okretaja, turbo rupa je trenutak dok se turbina zavrti i stvori određeni pritisak zraka. Dakle primjer. Vozite VW Golf 1.9 TDi i držite ga u drugoj brzini na 2500 okretaja i onda naglo stisnete gas. I turbo rupa je u ovom primjeru to što on ne potegne istog trenutka nego postepeno kroz jednu sekundu ubrzava dok se turbina ne zavrti na određene okretaje da bi mogla stvoriti nominalni pritisak zraka u cilindar.

Ovo što vi pričate je nešto drugo a ne turbo rupa.
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #97 : 07 Rujan, 2008, 21:28:40 »
Turbo rupa je kod svakog turbaka , a vecemo je to do 3 tisuce okretaja s 3 tisuce okretaja se tek turbina pocne vriti kak treba sto vise ispusnog plina vise se vrti dok npr. kod kompresora se pokrece preko remena na radilicu i non stop ima snagu ..dok je to kod tubine skroz drugacije
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline milja180sp

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 504
  • Spol: Ženski
  • SP TEAM 65#
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: IZA ZAVOJA
  • MojSetup: alumini
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #98 : 07 Rujan, 2008, 21:42:32 »

Veliko područje broja okretaja jednog motora osobnog vozila čini regulaciju turbopunjača potrebnom, kako bi za što je moguće šire područje broja okretaja na raspolaganju stajao skoro konstantan tlak punjenja.

Varijabilna geometrija punjača kontinuirano mijenja stupanj djelotvornosti turbine i tako omogućuje da se cijela energija  ispušnog plina može iskoristiti za regulaciju tlaka punjenja. Podesive lopatice osiguravaju to u velikom regulacijskom području uz istodobno dobar stupanj djelotvornosti.

 Ako je pri malom broju okretaja motora tlak plina mali, procesor se pobrine za položaj lopatica koji sužava poprečni presjek i ubrzava, te time pojačava tlak plina.

Ako se tlak ispušnog plina poveća s povećanjem broja okretaja, procesor promjenom položaja lopatica povećava poprečni presjek dovoda.

Punjači s varijabilnom geometrijom turbina posebno u području djelomičnog opterećenja rade vrlo efektivno - sprječava se nastanak "turborupa". Oni motoru daju više snage, znatno bolje ponašanje na početku rada i mogu pozitivno utjecati na njegove emisije.
NEZOVITE ME VISE ZA DIJELOVE OD GILERE BILO CEGA JER SENABVIM STIM . A NA OVOM FORUMU NEPOSTOJI DA MOGU SAM AUTOMCKI IZBRISTI SVOJ OGLAS JER JE TAKO DOBAR ... PA VAS MOLIIM LJEPO NEZOVITE ME DIJELOVA NEMA VISEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Offline spyke#1

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 242
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera NEXUS 500ie TURBO u pokusaju !!!
« Odgovori #99 : 07 Rujan, 2008, 22:05:47 »

Ako je pri malom broju okretaja motora tlak plina mali, procesor se pobrine za položaj lopatica koji sužava poprečni presjek i ubrzava, te time pojačava tlak plina.

Za polozaj lopatica se uglavnom brine vakuum.
Na niskim brojevima okretaja  lopatice se, ajmo rec ''zatvaraju'' i time smanjuju poprečni mlazni presjek. Smanjivanjem presjeka ispušnim se plinovima povečava brzina , ali se smanjuje tlak( Venturi, fergazer-zrak se ubrzava, tlak pada). Osim što se ispušnim plinovima poveča brzina, usmjerava ih se na krajeve lopatica ( M=Fa, moment=sila x krak. Ispušni plinovi predstavljaju silu a lopatica turbine krak)