Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Primar- koja je razlika u broju zubaca?  (Posjeta: 1625 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline maminjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 675
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Sportcity 2T
  • Moja Kaciga: HJC & Vemar
  • MojSetup: Dr.Evo 70ccm
  • MojSpuh: Yasuni R
Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« : 03 Svibanj, 2011, 00:23:36 »
Zanima me...šta konkretno znači i koja je razlika kad ima primar sa 13-39 ili 15-38, a predviđeni su za istu getribu?
RESPECT@MALOSSI & POLINI Copyright ©

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #1 : 03 Svibanj, 2011, 06:21:57 »
jedan primar ima na velikom zupčaniku 39 zubaca a na malom 13 a drugi ima na velikom 38 a na malom 15 i odmah je duži...

Offline maminjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 675
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Sportcity 2T
  • Moja Kaciga: HJC & Vemar
  • MojSetup: Dr.Evo 70ccm
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #2 : 03 Svibanj, 2011, 09:08:39 »
jedan primar ima na velikom zupčaniku 39 zubaca a na malom 13 a drugi ima na velikom 38 a na malom 15 i odmah je duži...

znači ovaj sa 15-38 bi trebo dati veću krajnju brzinu, ali pretpostavljam da ga je malo teže pokrenuti tj da se gubi na ubrzanju više nego sa 13-39

Premda po tehničkim specifikacijama primar sa 13-39 daje +20%...što više nego dosta

Jel zna ko koliko zubaca ima serijski primar od piaggia sa novijom AC getribom iz 2008..inače je malo kraća?
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2011, 09:35:42 maminjo »
RESPECT@MALOSSI & POLINI Copyright ©

Offline Iwo SR Tuono

  • moderator
  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6795
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Scooter Inside
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG Power R2019
  • Moja Kaciga: Nolan
  • MojSetup: Athena Racing division modular 70cc,PWK 24
  • MojSpuh: Yasuni C20
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #3 : 03 Svibanj, 2011, 13:15:45 »
za duži prijenos moraš imat moment koji će ga pokrenut i snagu koja će ga izgurat do kraja, premda piaggio sa serijskim prijenososm hvata dosta u krajnju, samo smisao primara nije da se hvata krajnja nego da se vozi na brzini koliko sa serijskim prijenosom ide ali da ne držiš pun gas nego da kruzaš lagano :)
preko tjedna smo klosari vikendom smo sminka

Offline maminjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 675
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Sportcity 2T
  • Moja Kaciga: HJC & Vemar
  • MojSetup: Dr.Evo 70ccm
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #4 : 03 Svibanj, 2011, 23:01:24 »
za duži prijenos moraš imat moment koji će ga pokrenut i snagu koja će ga izgurat do kraja, premda piaggio sa serijskim prijenososm hvata dosta u krajnju, samo smisao primara nije da se hvata krajnja nego da se vozi na brzini koliko sa serijskim prijenosom ide ali da ne držiš pun gas nego da kruzaš lagano :)

koliko bi trebo biti setup jak da izgura novi produženi primar,a da se ne gubi na perfomansama tipa starta i ubrzanja...jel realno šta vrijedi 10km/h više ak mu treba ko serijali da dođe do te brzine
RESPECT@MALOSSI & POLINI Copyright ©

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #5 : 04 Svibanj, 2011, 21:56:03 »
ti primari produzuju lc getribu za 7% a ac koja je vec kraca 13% produzuje za 20%. Neki tak voze base i sve je ok. Lakse role i sljaka to. Makar malo oslabi start al je krajnja zato veca. I cuje se ko kad auto vozis u rikverc onak fućka dost jako.

Offline Miki-speedy

  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4570
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Nexus 250
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #6 : 04 Svibanj, 2011, 22:06:44 »
A kolika je razlika izmedju lc prenosa i ac prenosa? I jel pase lc na ac ako je duzi?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #7 : 04 Svibanj, 2011, 22:12:11 »
znači ovaj sa 15-38 bi trebo dati veću krajnju brzinu, ali pretpostavljam da ga je malo teže pokrenuti tj da se gubi na ubrzanju više nego sa 13-39


Da, jer produljuje getribu za tocno 15,56%

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #8 : 04 Svibanj, 2011, 22:15:21 »
koliko bi trebo biti setup jak da izgura novi produženi primar,a da se ne gubi na perfomansama tipa starta i ubrzanja...jel realno šta vrijedi 10km/h više ak mu treba ko serijali da dođe do te brzine

Sa duljom getribom na variomatskom prijenosu mozes izgubiti samo start - jer kuplung dulje mora proklizavat dok mu se brzina rotacije ne izjednaci sa zvonom. Nakon tog momenta ubrzanje ce biti isto sve do trena kad bi na kracoj getribi variomat dosao do kraja i onda bi mashina morala uc u vise okretaje da bi se ubrzanje nastavilo. Od tog trena sa duljum getribom variomat jos ima mjesta za rad i skut ce ubrzavat i dalje (ako ima snage) dok variomat ne dodje do kraja. Trebalo bi od tog trena bolje ic sa duljom getribom jer i dalje imas najoptimalnije okretaje jer mashina prevrtavanjem gubi snagu


Variomat kompenzira razliku u getribi u podrucju gdje je on zaduzen za ubrzanje jer ce sa duljom getribom remen bit u nesto kracem omjeru pa je rezultat isti
« Zadnja izmjena: 04 Svibanj, 2011, 22:17:18 3alfa3 »

Offline Miki-speedy

  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4570
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Nexus 250
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #9 : 04 Svibanj, 2011, 22:17:09 »
Sa duljom getribom na variomatskom prijenosu mozes izgubiti samo start - jer kuplung dulje mora proklizavat dok mu se brzina rotacije ne izjednaci sa zvonom. Nakon tog momenta ubrzanje ce biti isto sve do trena kad bi na kracoj getribi varioamt dosao do kraja i onda bi mashina morala uc u vise okretaje da bi se ubrzanje nastavilo.


Variomat kompenzira razliku u getribi u podrucju gdje je on zaduzen za ubrzanje jer ce sa duljom getribom remen bit u nesto kracem omjeru pa je rezultat isti
Bio sam u zabludi sve do sad... :toothy11:

A kolika je razlika izmedju lc prenosa i ac prenosa? I jel pase lc na ac ako je duzi?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #10 : 04 Svibanj, 2011, 22:18:02 »
Bio sam u zabludi sve do sad... :toothy11:

A kolika je razlika izmedju lc prenosa i ac prenosa? I jel pase lc na ac ako je duzi?


Ne znam za stare piagio skutere, ali barem na ovim u zadnjih 5-6 godina su getribe iste. Mislim da su na nrg mc3 i novijim iste, a mozda i na starijim modelima

Offline Miki-speedy

  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4570
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Nexus 250
Odg: Primar- koja je razlika u broju zubaca?
« Odgovori #11 : 04 Svibanj, 2011, 22:27:07 »
Ne znam za stare piagio skutere, ali barem na ovim u zadnjih 5-6 godina su getribe iste. Mislim da su na nrg mc3 i novijim iste, a mozda i na starijim modelima
Ne znam gdje sam citao da je na nekim skuterima lc duza od ac pa reko da to iskoristim...