Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica  (Posjeta: 4929 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline motov3x

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški
  • Feel The Speed
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Stalker
  • Moja Kaciga: Premier
  • MojSetup: Polini
  • MojSpuh: serijala
mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« : 18 Rujan, 2009, 00:12:14 »
evo zanima me koja je od ove dvije vrste kocnica bolja i zasto ako ko zna
hvala!!!
PRODAJA RAZNIH DJELOVA ZA SPEEDFIGHT 2


Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« Odgovori #1 : 18 Rujan, 2009, 00:19:42 »
hidraulicna kocnica ti je ta koju manje vise svi imamo na skutu... znaci radi na sistemu pritiska ulja... dok mehanicka radi na sistemu sajle...

hidraulica je bolja
taj sam

Offline neer

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 4468
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • jizzhut
  • Mjesto: šmićanci
  • Moj Skuter: Tvojskuter
Odg: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« Odgovori #2 : 18 Rujan, 2009, 00:25:47 »
pitaj clana os 1992 on ti je pripasao kocnicu od stojadina ...koci predobro  :icon_thumright:

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« Odgovori #3 : 18 Rujan, 2009, 09:14:14 »
Mehanička kočnica koristi direktno mehaničku vezu (najčešće sajlu) kao vezu ručice (papučice) kočnice i samih čeljusti diska ili bakne bubnja...

Dobra je strana da su jednostavniji, ali loša je strana što sajla zapinje, isteže se i radi probleme zbog toga...


Hidraulična kočnica umjesto sajli / poluga, koristi cijevi sa uljem za prijenos sile sa ručice / papučice kočnice na čeljust diska ili pakne bubnja.

dobra je strana što se radi o ulju (to jest kočionoj tekućini)  koje je nestlačivo pa je osjećaj glađi, mekši, bez struganja sajli i slično, te je cijeli sustav kompaktniji dimenzijama što daje slobodu da se sustav može napraviti jačim... pa prema tome da za iste dimenzije ko mehanički, jače koči.

Loša je strana što sustav ne smije nigdje curiti, jer ako curi, tada svo ulje gubi pritisak na tom mjestu gdje curi pa ne ostajemo bez kočnice.
Još je jedna loša stvar to što kada se kočnica zbog rada zagrije, i to na dosta visoke temperature (nerijetko iznad 600C), onda i ulje mora izdržati tu temperaturu jer u slučaju da počme ključati, dolazi do stvaranja balončića plinova koji su stlačivi, pa cijeli sistem opet ostaje bez funkcionalnosti kočnice...


E sad, kada se radi o automobilima, koji imaju 4 kotača (ko bi reko!), tada je vrlo bitno da su sile na sve kotače, pogptovo na lijeve i desne IZJEDNAČENE, jer bi u protivnom pri kočenju zanosilo auto i to bi bilo jako loše...

Kod mehaničkig kočnica (sajlae i poluge) to je dosta teško izvesti, no hod hidrauličnih je vrlo  lako. Samo se sa cilindra papučice kočnice prenese ulje na sva 4 kotača, to jest na njihove pripadajuće kočnice, pa kad stisneš kočnicu, ulje ravnomjerno ide na sva 4 kotača i eto jednake sile kočenja...

NO, tu nastaje jedan vrlo ozbiljan POTENCIJALNI PROBLEM:

U slučaju da nam se na bilo kojem od kotača pojavi rupica, puknuće, prohrđavanje, onda kad bi kočili, svo ulje sa svih kotača bi išlo linijom manjeg otpora na tu rupicu i NITI jedan od kotača nebi kočio...  :o

Da se tome doskoči, cilindrić na papučici kočnice se radi u posebnoj izvedbi, koja radi na slijedeći način: (neću u detalje neg samo da se zna princip)

Ima dvije komore. Kad stisneš kočnicu obje komore drukaju ulje na sve kotače... i sve rado ko i s običnim cilindrićem.

No ako se na prednjim kotačima, ili zadnjim desi rupa ili pukotina, onda jedna komora u cilindriću propadne (klipić propadne, jer nema tlaka), i začepi dovod ulja do onih kotača koji imaju pukotinu, a onda onaj drugi klipić u drugoj komori gura ulje samo na "zdrave" kotače,  tako osigurava da bar prednji (ako su zadnji procurili) ili obratno koče, da se bar tako možete zaustaviti.

Pošto su u tom sistemu ugrađenja dva odvojena kruga kočnica, taj sistem se zove dvokružna hidraulična kočnica.

 

Offline motov3x

  • Tržnica : (+3)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški
  • Feel The Speed
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Stalker
  • Moja Kaciga: Premier
  • MojSetup: Polini
  • MojSpuh: serijala
Odg: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« Odgovori #4 : 18 Rujan, 2009, 14:44:01 »
gozz
hvala na ovom opsirnom objasnjenju
da al zasto meni onda u papirima pise mehanicka kocnica a imam na oba kotaca disk
a frend isto ima oba diska a pise mu dvokr hidraulicka
PRODAJA RAZNIH DJELOVA ZA SPEEDFIGHT 2


Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: mehanicka ili dvokruzna hidraulicna kocnica
« Odgovori #5 : 18 Rujan, 2009, 14:52:17 »
da al zasto meni onda u papirima pise mehanicka kocnica a imam na oba kotaca disk
a frend isto ima oba diska a pise mu dvokr hidraulicka

zato jer se radi o greski, vidio sam knjizicu i prometnu od Baotiana i pise da je masina 2T.