Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)  (Posjeta: 21664 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« : 21 Svibanj, 2009, 18:59:27 »
Poštovanje svima!
Novi sam ovdje, iz Rijeke sam, 36 g., vozim piaggio NRG. Za po gradu i sl.
Imam problem sa paljenjem pa molim ako netko može pomoći.

Jučer, nakon cjelodnevnog stajanja startao skuter, prihvatio je od prve, radio cca 2 sec i ugasio se.
Od tada ni makac. Stara svjećica (NGK- prešla cca 2500 km) ne daje iskru. Jutros pokušao sa novom (Champion, sa oznakom prema knjižici RN 1C) i ista stvar, ne daje iskru. Hm! Napon baterije zadovoljavajući, vidi se na slikama. Molim savjet, dio iz kojega izlazi kabl na lulicu svjećice: na njegovom ulazu su tri kontakta (vidi se na slikama i filmiću. Prva dva ne daju ništa na izlazu pri verglanju dok treći pokazuje napon max. 112 V izmjenične struje.
Koja je funkcija tog dijela i što je to u stvari?
Da li netko ima strujnu shemu za Piaggio NRG?
U uputama stoji da je paljenje elektronsko (Mikroprocesor kapacitivnog pražnjenja sa ugrađenom visokonaponskom zavojnicom)

Unaprijed hvala!








Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #1 : 21 Svibanj, 2009, 23:05:42 »
Na to skuteru bi prvo trebalo provjeriti konektor kod magneta. Cesto se zicice iz njega izvuku pa nema kontakta. On i kod ispustanja rashladne tekucine zna stradat ukoliko ga se ne zastiti nekim najlonom.


Ako je taj konektor OK, onda je greska ili u samim napotajima statora, ili u CDI/bobini (to dvoje je u jednom kucistu - onom iz kojeg ide kabel za svjecicu). U tom slucaju se obicno proba sa drugom bobinom. Posudis od nekog ili zamolis u servisu (ako ti se smiluju) da ti posude da vidis jel radi skut. Ako ni onda nema iskre, onda je negdje prekid u namotajima.
Akumulator sa time nema bas nikakve veze jer se struja za paljenje svjecice generira u namotajima.
btw, ova voltaza koju mjeris na akumulatoru je odlicna - aku je u izvrsnom stanju.


Vrijednosti koje bi trebao mjeriti instrumentom nadji ovdje:

http://scooter-pitstop.ru/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=92&Itemid=35



P.S.
Jesi provjerio kabel svjecice?


« Zadnja izmjena: 21 Svibanj, 2009, 23:09:01 3alfa3 »

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #2 : 22 Svibanj, 2009, 09:28:24 »
Hm, provjeriti ću i to. No, prije nego krenem:
Kabel koji ide na svjećicu ne dolazi direktno iz magneta (generatora, kako hoćeš) već ide preko ovoga dijela koji je pričvršćen na frem. Upravo na njegovim dolaznim konektorima sam mjerio napon koji daje magnet te na jednom i izmjerio vrijednost 112 V, kao što se vidi i na videu u prvom postu.
Evo još malo slika:

Ova slika prikazuje bolje kako vod prema svjećici (na slici označen brojem 1) izlazi iz ovoga dijela, na čijem dolaznom konektoru (na slici označen s brojem 2) sam i mjerio napon. Da li je to bobina? Drugi dio toga kabela izlazi iz (vidi se na slijedećoj slici)





Na konektoru označenom strelicom se pokazao napon 112 V. Znači li to da je sa magnetom sve u redu. Možda bi trebao izmjeriti napon u lulici, i da li ga ima uopće. To bi bilo logično.



Prije svega, ovaj kabel odlazi dolje i ulazi u jedan valjkasti dio, možda u bobinu koju ti spominješ? (nisam ju mogao poslikati jer je prilično nedostupna - treba demontirati nosače nogara).



Njegov drugi kraj ovako počinje:



Rele, ili što veće je i čemu god da služi.



Na kraju, hvala za manuale, vrlo je korisno, pa ću ih sačuvati.
Također, hvala na trudu!

Offline Ceki21

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #3 : 22 Svibanj, 2009, 09:44:06 »
tocno, magnet i namotaji su ti ispod onog poklopca..
prikljucak iz magneta ti ide u bobinu i onda iz bobine kabel svjecice na svjecicu

alfa ti je rekel, provjeri kabel, mozda ti je ispal sa bobine
skini onu gumicu i vidi jel je "nasarafljen" gore i provjeri jer ima struje u njemu ;)
Trgo - Prijevoz RT

Offline Benjamin

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • --Toxic Stunt Team Member--
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb-Sesvete
  • Moj Skuter: Gilera Stalker Tuned
  • Moja Kaciga: Marushin,AGV
  • MojSetup: Top Performance Trophy
  • MojSpuh: Top Performance Nardo
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #4 : 22 Svibanj, 2009, 09:44:31 »
Ono je CDI i bobina..piaggio ima u istom kucistu obadvoje..i pricvrsceno je na ramu...i kabel ide na svjecicu a onaj drugi konektor ide iz generatora..

Da generator je ispod onog poklopca...

Iz generatora idu zice na bobinu i na instalaciju motora za svjetla i punjenje akua...

A ona kabel kaj ide na relej crveni i crni su od anlasera koji je s donje strane bloka
Under construction...

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #5 : 22 Svibanj, 2009, 16:01:03 »
Ovako, izvukao sam lagano, tj. "odvidavao" kabel na bobini koji ide od lulice svjećice. Kada sam ih odvojio iznenadio sam se kako je relativno malo golog vodiča: Evo kako to izgleda:



Po ovome izgleda da bi zdravije za budući život kabela lulice bilo jednostavno ga izvući a ne zakretati, jer se zakretanjem tzv. "odvidavanjem" kidaju licne, kao što se vidi i u mojem slučaju.

Znači, taj kabel se samo natakne na trn u priključnici bobine i sve osigura gumenom zaštitnom kapicom koja pomoću ruba valjda osigurava da se kabel ne izvuče van.



Mjereći izlazni napon na tom trnu bobine, pri verglanju, voltmetar ne pokazuje nikakva otklona. Znači li to da je bobina otišla?
Pokušati ću pitati u servisu da mi posude bobinu (čisto sumnjam da će mi izaći u susret).
Ima li tko ovdje da je iz Rijeke, da ima kakvu rezervnu da mi posudi za probu, da me zaduži? :) :icon_biggrin:

Na kraju ispravak, da ne bunim druge koji će možda imati isti problem:
Ovaj izvod iz bobine označen brojem 2 ne vodi dolje u generator, kako sam rekao, nego gore, u regler, a iz reglera odlazi u generator. Ili sve obrnutim putem, pravilnije.





Ovo je regler:



Hvala svima na pomoći!
P.S.
Spominjete da je u bobini i nekakav CDI. Na samom kućištu piše "CMD 01" kao što se vidi i fotografijama.
Što to znači i da li je to jedno te isto?

« Zadnja izmjena: 22 Svibanj, 2009, 16:08:13 Gorski »

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #6 : 22 Svibanj, 2009, 16:32:15 »
Ovako:
Nova bobina u Moto Matušiću u Matuljima košta 280 kn.
U Sprintu na Turniću ( onom "poznatom") košta 343 kn i još žena kaže da su za sve pedesetke bobine iste.
Ponovno sam zvao Moto Matušić da provjerim da li je ista za sve pedesetke i čovjek kaže da nije, da one za skutere starijih godišta imaju na sebi i treći izvod, za masu ili tako nešto, nisam razumio.

Eto, sada kada bi ju imao negdje za posuditi pa u investiciju.


Offline Ceki21

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #7 : 22 Svibanj, 2009, 17:10:09 »
hm, mozda je onda otisla, lako moguce...
probaj posudit od nekog, nadam se da ce ti neko izac u susret
« Zadnja izmjena: 22 Svibanj, 2009, 17:11:48 Ceki21 »
Trgo - Prijevoz RT

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #8 : 22 Svibanj, 2009, 17:12:41 »
Dobro, ali ni na samom trnu bobine ne daje napon kada motor vergla. Kakva je svrha onda skraćivati kabel?

Offline Ceki21

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1414
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #9 : 22 Svibanj, 2009, 17:13:29 »
ma videl sam to dok sam jos jednom cital, prvi put sam cital izmedu redova..
sry
Trgo - Prijevoz RT

Offline dino_sk

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4159
  • Spol: Muški
  • 099 /672-1765
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Petrinja
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #10 : 22 Svibanj, 2009, 21:29:57 »
imao sam potpuno isti slucaj sa bivsim skuterom , isto upalio na zub i ugasio se nakon 2s  :angry7:
nakon sto sam promjenio sve zivo na njemu , ispostavilo se da su namotaji otisli  :)

Offline Benjamin

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • --Toxic Stunt Team Member--
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb-Sesvete
  • Moj Skuter: Gilera Stalker Tuned
  • Moja Kaciga: Marushin,AGV
  • MojSetup: Top Performance Trophy
  • MojSpuh: Top Performance Nardo
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #11 : 22 Svibanj, 2009, 21:45:46 »
netrgaju se licne...sam ti to naserafi ko seraf...jel taj trn ima navoj na sebi..a ona gumica oko nje nije nista drguo nego izolacija od vlage i vode...da ne oksidira kontakt..jel je to visokonaponski kabel...

Zamjensku bobinu nemoj slucajno kupovati...pogotovo ne od RMS...kupi rade orignal za 70kn vise...rms je 280 orignal 350...

postoje varijante s izvodom masom...i bez..ali je svejedno...rade obadvije..i sve su bobine iste za svaki skuter..jel je na svima isti princip..

Provjereno...jel cdi od piagga pase na minereli npr....razlika je samo kaj peugeot i minereli imaju odvojeno cdi od bobine a piaggio u isotm kucistu...ali sistemi su isti...jedino razliciti konektori i izvedbe...ali elektornika je ista...
Under construction...

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #12 : 22 Svibanj, 2009, 23:44:51 »
Prije nego ju kupim moram probati sa posuđenom, ne mogu napamet iskeširati 300 kn.
U svakom slučaju hvala svima. Javiti ću kada provjerim sa nekom polovnom.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #13 : 23 Svibanj, 2009, 18:59:04 »
Namotaji generiraju struju i salju je bobini. Pickup je uredjaj koji ovisno kad pored njega prodje oznaceni dio na magnetu posalje informaciju CDI-u koji potom aktivira bobinu koja proizvede napon kojeg svjecica koristi za iskru.

Dakle, pickup kaze CDI-u kada, a CDI bobini kako da da napon svjecici. Na Piaggiu su u istom kucistu CDI i bobina.

Offline Gorski

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
Odg: NE DAJE ISKRU (piaggio nrg 50)
« Odgovori #14 : 26 Svibanj, 2009, 21:58:46 »
Danas kupio novu bobinu, 281 kn, montirao ju, probao i starta od prve.
Hvala svima na pomoći!
Nadam se da će nekome pomoći ova tema.