Tehnički kutak > Skuter projekti

Projekkt Kimmi - Kymco Yup 50

(1/7) > >>

Dee:
Komentari
http://forum.mojskuter.com/index.php/topic,115167.msg1400989.html#msg1400989

Evo još jedan projekt od mene, ovaj put nešto maaaalo malo manje ambiciozno od Vikktora.
Kymco Yup što sam nabavio prošlo ljeto. Preko zime sam ga mislio samo malo osvježit, malo nove boje i tako, al naravno, nije to moglo ostat samo na tome.

Neke radove sam već izveo, neke još izvodim, al prvenstveno ovdje želim podijeliti neka otkrića u vezi Kymca općenito. Kymco strojevi nisu rijetki, al nisu baš najpopularnija baza za tuning, pa mislim da nisu toliko poznate srodnosti sa drugim strojevima. Otkrio sam da ima nekih djelova koji su interchangeable sa drugim strojevima.

Naime, kompletan prijenos se može prebaciti sa Baotian 50 4t mašine, uključujući i getribu. Koja je DUŽA!! Gear-up kitovi za Kymco postoje, al koštaju 100+ eura, a kompletnu mašinu od Boška se može nabaviti za malo više od besplatno. Imao sam u šteku raskomadanu mašinu 139QMB, 4t 50cc sa kotačem 12 cola. Kymco okrene zvono 12.5 puta za jedan okret kotača, a Boško okrene 11 puta. Po mom izračunu, to mi je dovoljno da trenutnu maximalu sa 70 podignem na 80kmh, pod pretpostavkom da mašina to bude mogla razvrtit naravno.
Deklo getribe sa Boška isto paše, a vjerojatno i kotač, to nisam provjeravao.
Doduše, ima jedan detalj koji bi mogao bit problem, a to je da mi matica zvona sad struže po deklu prijenosa, pa sam morao malo pofrezati deklo na tom mjestu. Možda se ispostavi da sad polutke nisu savršeno poravnate sa variomatom pa mi bude uništavalo remen, to ću još prekontrolirat i testirat kasnije. Vjerotatno je vratilo zvona malo duže, nije mi na prvu upalo to u oko pa nisam mjerio.

Mislim da paše i zvono sa Piaggio mašine, mislim da sam ga probavao al ne sjećam se 100%.

Također, imam i jednu Sym Jet Sport X u šteku, i ispostavilo se da i sa nje pašu neki djelovi. Vario, polutke, zvono, kvačilo su identični, a mislim da bi i getriba pasala. Sym ima disk kočnicu nazad, al mi se čini da je deklo getribe interchangeable. Sym ima kraću getribu, okrene zvono 13 puta za jedan okret kotača.

Kymco i Sym su nekad prije radili mašine po Hondinoj licenci, i starije mašine su (mislim) identične Hondinoj, pa vjv zato još uvijek imaju neke dijelove iste. Baotian je vjerojatno ukrao nacrte, a možda su i kupili licencu, ne znam.

Stavio sam polutke sa baotiana, jer su tanjuri manje ukošeni, više su paralelni jedan sa drugim, pa mi se s njima teže može desit da mi prijenos ostane u "leru" kad je u najnižem stupnju, mogu izgurati remen više vani, na veći promjer. Neće remen jednako nalijegati, al ću probat da vidim što se dešava.
Remen sam stavio sa Syma jer je malo duži, a bolcen variomata isto sa Syma, jer je malo kraći, jer mi se ispostavilo da sa Kymco bolcenom se remen neće spuštati skroz do bolcena, jer između varia i remenice ostane više lufta nego što je remen širok.

Paraleno sa igranjem oko prijenosa sam upasivao Yasuni R od Piaggio mašine, jer taj projekt sam malo stavio sa strane. Za Kymca sam bio nabavio stari Gianelli Extra koji sam mislio bio upasat, isto od Piaggio, al sam na kraju radije Yasuni jer je bolji, već je u njemu nova vuna, jako je tih, a možda nekad doskora i puknem kit gore, pa će Yasuni biti još bolji.
Rezone za Kymco su velika rijetkost, a novi Extra V2 za Kymco je preko 900kn, a kamoli neke bolje rezone, tako da to otpada.
Kymco ima dulji ispušni kanal u cilindru, pa sam prvotno skratio granu da to kompenziram, tako da mi rezonira na istim okretajima kao na Piaggiu, al se ispostavilo da bi bilo jako traljavo tako za montažu pa sam na kraju opet malo produžio granu. Ako i bude rezonirao malo niže, to me previše ne zabrinjava.

Stock stanje kad sam ga nabavio.







Razmišljao sam da napravim granu na flanđe pa da imam nekakav modularni setup, al mi je to bilo dosta posla i nije mi se to dalo radit.









Nosači auspuha koje sam iskrojio od 2mm lime.

Dee:
Još stvari koje pašu sa Syma

Klip, dimenzije identične, jedino su na klipu od Syma štiftići karika malo šire razmaknuti, a isto ok. Spoj karika je još uvijek na košuljici, a kontam ako i prelazi preko sekundarnog preljeva, nije problem. Ako prelazi preko boost kanala, onda je problem. Klip od Kymca je bio poderan sa usisne strane, karike još uvijek ok, al od Syma je bio glanc nov i karike su kao nove, pa sam ubacio od Syma.
Oboje imaju hod klipa 41.4mm, kao i Honde, al radilica ne bi pasala sa Syma, dio na koji dolazi variomat je duži.

Karburator, tip koji se vijcima montira na usisnu granu. Na Kymcu je došao karb koji je po mojoj procjeni 17.5mm, a stavio sam manji, od Syma, koji je deklariran kao 14mm. Grlo je ovalno pa je malo nezgodno točno izmjerit.

Sa 17.5 je trošio bezobrazno, preko 5 litara. Sa 14mm troši oko 3.5, a ide čak malo bolje, bolji je odaziv na gas, i bolje pali, vjv jer je na 17.5 ler dizna prevelika.

Cilindar ne paše, rebra su drugačijeg oblika. Kymco ima razmak brezona 50mm, a Sym 52. Stare Honde imaju 48mm. Za Honde se mogu nabaviti jako veliki kitovi, sa klipovima 48, 50 i 52mm. Pa mooožda nekad ubuduće upašem nešto tako muževno, uz naravno širenje bloka.

Dee:
Nosač auspuha je ispao sasvim ok. I blatobran se hvata na jedno mjesto sa ove strane.





Dee:
Žuti amortizer sa Syma, dosta je mekši i udobniji radi tanje žice.
Nešto je duži, oko 1cm, šta je malo problem, jer ionako mi je stražnje kolo diralo pod dok je na nogari, a sad ga neću moć nikako držat na nogari, pa ću oko toga morat nešto izmislit.

Inače od Baotiana je identičan kao od Kymca.







Dee:
Jedna zanimljiva stvar...ljetos sam skužio da mu je pukla sajla od pumpe ulja, i nemam pojma kolko dugo je on tako vozio, to sam skužio možda tjedan dana nakon što sam ga nabavio. Znači pumpa ulja je cijelo vrijeme davala samo onoliko ulja kolko daje na ler gasu. Doduše ona daje ulja i u odnosu na okretaje, ali eto. Cilindar je skoro kao nov, radilica ne šuška, a klip jest malo poderan al je u voznom stanju.
Prvotno sam ju stegao rednom stezaljkom, al je onda prekratka i nateže pumpu da daje previše ulja pa sam to ovako zafušario. Sajlu ću kupit nekad kad budem nešto naručivao.



Lijeva bočna plastika je bila puknuta pa sam to ovako riješio. Kit koji ima vlakna u sebi, dlakavi. Odličan materijal, drži vrhunski, toplo preporučujem.





Sa vanjske strane sam to pokušao sanirat sa nekakvim špric kitom u spreju, al je grozan, pa sam to kasnije isprao nitrom i zakitao klasičnim kitom i pobrusio.



Plastike komplet farbam u mat crnu. Nažalost, farbanje po PSu je jako skupa i komplicirana procedura pa farbam akrilnim sprejem. Ovaj sprej sam već ranije koristio, najbolji akril od svih koje sam probao, toplo preporučujem. Dobar koliko akrilni može bit, i super izgleda. Slike boje za koji dan.
Naravno, primer za plastiku prije njega.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju