Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Zujanje iz motora  (Posjeta: 1558 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Zujanje iz motora
« : 06 Lipanj, 2021, 09:48:44 »
Zadnjih dana kada skuter ostanu u leru čujem čudno zujanje, sumnjam da nije pumpa vode ili opet nešto drugo, da li netko mogao prepoznat po videu?



Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16948
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #1 : 06 Lipanj, 2021, 10:41:38 »
Meni to melje vise na lanac od masine ili na lanac uljne pumpe.
Pokusaj resetirati spaner faznog lanca pa vidi dal ce se i dalje cuti.

Inace pumpa vode se lako skuzi ako stavis ruku na kuciste i osjecas vibracije ili dok ju na ruku okreces a ona se hrskavo okrece ili ima lufta.
Jos jedan cesti izvor  sustanja ti je i roler remena u prenosu ili labavi remen koji hoce lupat i vuc po kucistu.

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #2 : 06 Lipanj, 2021, 13:20:50 »
kako misliš resetirat? treba ga zategnut ili kako? nisam nikad baratao sa njim i gdje bi se trebao on nalazit? negdje kraj alansera? uglovnom na glavi motora....

remen ne bi trebao bit jer je mijenjan prije 20 dana, a mislim da se čulo i ranije

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #3 : 06 Lipanj, 2021, 13:56:08 »
Cuje se lanac, a ovo kaj nabija na pustanje gasa je remen.
Kolko kilometara ima x9?

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #4 : 06 Lipanj, 2021, 15:20:04 »
koji je problem sa remenom? ima skuter poprilično kilometara cca 80.000km

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #5 : 06 Lipanj, 2021, 16:10:51 »
Da li je riječ o ovome komadu? što bi trebalo otpustit šaraf na vrhu ili ga zategnut?? ili kako?

https://i.postimg.cc/d0hbt3zb/1.jpg

https://i.postimg.cc/k5RHPZS9/2.jpg

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4155
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #6 : 06 Lipanj, 2021, 17:47:06 »
to je, izvadi se cjeli taj blok sa 2 srafa koja drze sastrane, pa se vrati polugica, onda taj komad zasrafis i trebao bi izac stift koji napinje lanac... kad je zadnje mjenjan fazni lanac i klizaci?

ps, ovak ti izgleda taj spaner
https://www.frcomoto.si/14437-large_default/piaggio-valve-chain-tensioner.jpg

na dnu di su zarezi na sipkici povuces osigurac da bi ga vratio u nutra...
« Zadnja izmjena: 06 Lipanj, 2021, 17:51:31 Poggiali »

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #7 : 06 Lipanj, 2021, 20:31:03 »
to je, izvadi se cjeli taj blok sa 2 srafa koja drze sastrane, pa se vrati polugica, onda taj komad zasrafis i trebao bi izac stift koji napinje lanac... kad je zadnje mjenjan fazni lanac i klizaci?

ps, ovak ti izgleda taj spaner
https://www.frcomoto.si/14437-large_default/piaggio-valve-chain-tensioner.jpg

na dnu di su zarezi na sipkici povuces osigurac da bi ga vratio u nutra...

uf, oprosti nisam baš dobro shvatio, jel to treba bit slično ovome na videu(nisam uspio naći bas za piaggio)?



treba vratit kao ovu polugicu unutra, ne bi li se to moglo bez skidanja komada sa motora? skinut maticu i podesit/podešavat polugicu?

Meni glavno pitanje da li mogu nešto pokvarit kad ga skinem? da ne napravim još veći problem, ako je to nemoguće pokušao bih skinut.

Fazni lanac nije mijenjan nikad, vožnja skutera je uglavnom oko 40-60km, misliš na klizače remena? oni su zamjenjeni kod zadnjeg servisa remena

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #8 : 06 Lipanj, 2021, 21:58:09 »
da kupim novi natezač, vidim da je cca 25eu na easyparts, novi bi trebao biti podešen i naštelovan te ga samo zašarafim na mašinu??

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4155
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #9 : 06 Lipanj, 2021, 23:50:12 »
to je, izvadi se cjeli taj blok sa 2 srafa koja drze sastrane, pa se vrati polugica, onda taj komad zasrafis i trebao bi izac stift koji napinje lanac... kad je zadnje mjenjan fazni lanac i klizaci?

ps, ovak ti izgleda taj spaner
https://www.frcomoto.si/14437-large_default/piaggio-valve-chain-tensioner.jpg

na dnu di su zarezi na sipkici povuces osigurac da bi ga vratio u nutra...

uf, oprosti nisam ba%u0161 dobro shvatio, jel to treba bit sli%u010Dno ovome na videu(nisam uspio na%u0107i bas za piaggio)?


treba vratit kao ovu polugicu unutra, ne bi li se to moglo bez skidanja komada sa motora? skinut maticu i podesit/pode%u0161avat polugicu?

Meni glavno pitanje da li mogu ne%u0161to pokvarit kad ga skinem? da ne napravim jo%u0161 ve%u0107i problem, ako je to nemogu%u0107e poku%u0161ao bih skinut.

Fazni lanac nije mijenjan nikad, vo%u017Enja skutera je uglavnom oko 40-60km, misli%u0161 na kliza%u010De remena? oni su zamjenjeni kod zadnjeg servisa remena

da bi natezac skinuo, pozeljno je da prostor oko njega jako dobro ocistis, jer ako ti padne smeca unutra, moras skidat cilindar..
skines 2 srafa koja ga drze, a kad skines to , onda onaj srednji sraf odsrafis, di je opruga, vratis polugu unutra, vratis napinjac i onda oprugu i centralni sraf stezes...  postoji sansa da ti se dihtung od njega zaljepi i da ga pokidas, pa bi bilo dobro da prije posla nabavis dihtung ili blok za rezat dihtunge...

ne mislim na klizace remena, nego lanca, ne znam kak se jos zovu, to su dve plastike, na ovom grafu su pod broj 2 i 3
https://www.easyparts.nl/explodedview/Genuine-parts-Piaggio-X9-200-E1-2000-2002-(EMEA)-Oil-pump-Timing-chain-m893-d82426

lanac se moze razvuc sa vremenom, a to nije mala kilometraza, pa nebi bilo na odmet zamjenit ga...

ps. ako i uzmes novi natezac, dolazi bez dihtunga, pa nemoj zaboravit narucit, na easy partsu je 3 E
« Zadnja izmjena: 06 Lipanj, 2021, 23:51:44 Poggiali »

Offline dacerovs

  • Nema šerafanja nema živaca
  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1820
  • Spol: Muški
  • Yamaha Nmax Club
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Zagreb
  • Moj Skuter: Suzuki Burgman 400K7
  • Moja Kaciga: Schuberth R2
  • MojSetup: Skoro serijala
  • MojSpuh: Kromirjanji
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #10 : 07 Lipanj, 2021, 07:24:55 »
koji je problem sa remenom? ima skuter poprilično kilometara cca 80.000km
Remen nije nikakav problem, to se dogada zbog niskog ler gasa pa kad se vraca na ler “propadnu” mu okretaji i onda remen lupka po kucistu ili po ublazicavu udaraca koji je plasticni ili metalni, sve ovisi koja godina je modela kojeg vozis.
Sto se lanca tice, trebalo je to odavno zamijenit, nije to nikakva mudrolija ako i malo razmijes mehaniku. Ako ne znas tocno sta i kako treba napravit onda potrosi jedan dan na videe na YouTube i naci ces sigurno kako se to najbolje i najbrze radi.
Redosljed bi trebao bit ovakav, najbolje odvojit masinu od rame, znaci ispustis antifriz te odvojis struju i sajlu gasa sa crijevima sa karburatora i zadnju celjust.
Onda odserafis poklopac ventila da dodes do lancanika bregaste osovine, onda skines dekl cvt prijenosa, maknes variomat i iza njega imas mali dekl kojim dodes u karter, tocnije dodes do lancanika na radilici.
Prvo otpusti seraf na bregastoj, zatim popusti serafe na natezacu lanca te ga prije nego sto ga izvadis sa malim serafcigerom vratis sa pocetni polozac i tako to drzis i ujedno mices ta dva serafa koja ga drze.
Eto to bi ukratko bilo to.

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #11 : 07 Lipanj, 2021, 13:32:45 »
koji je problem sa remenom? ima skuter poprilično kilometara cca 80.000km
Remen nije nikakav problem, to se dogada zbog niskog ler gasa pa kad se vraca na ler “propadnu” mu okretaji i onda remen lupka po kucistu ili po ublazicavu udaraca koji je plasticni ili metalni, sve ovisi koja godina je modela kojeg vozis.
Sto se lanca tice, trebalo je to odavno zamijenit, nije to nikakva mudrolija ako i malo razmijes mehaniku. Ako ne znas tocno sta i kako treba napravit onda potrosi jedan dan na videe na YouTube i naci ces sigurno kako se to najbolje i najbrze radi.
Redosljed bi trebao bit ovakav, najbolje odvojit masinu od rame, znaci ispustis antifriz te odvojis struju i sajlu gasa sa crijevima sa karburatora i zadnju celjust.
Onda odserafis poklopac ventila da dodes do lancanika bregaste osovine, onda skines dekl cvt prijenosa, maknes variomat i iza njega imas mali dekl kojim dodes u karter, tocnije dodes do lancanika na radilici.
Prvo otpusti seraf na bregastoj, zatim popusti serafe na natezacu lanca te ga prije nego sto ga izvadis sa malim serafcigerom vratis sa pocetni polozac i tako to drzis i ujedno mices ta dva serafa koja ga drze.
Eto to bi ukratko bilo to.

To mi je ipak prevelik posao za mene, nemam ni garažu ni moguće sav potreban alat, pokušao bi resetirat natezač pa da vidim hoće li nestati zujanje lanca....

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #12 : 14 Lipanj, 2021, 16:56:25 »
tek sam sad uspio skinuti natezač i pokušao ga "resetirat", što sam primjetio da je opruga/feder unutar natezača poprilično iskrivljena....polugica nema lufta lijevo-desno, ali kad se stiska ulazi cca 2 zubića koja se na njoj, da li je to ispravno ili bi trebala biti tvrda bez da se može uvlačit?

Vratio sam sve nazad i nisam ga stigao još provozat, pošto se zujanje ustvari čuje kad se skuter malo bolje ugrije.

https://vimeo.com/manage/videos/562807938

https://i.postimg.cc/vZ2Hq7nj/20210614-162008.jpg

https://i.postimg.cc/sX7jgtLd/20210614-162506.jpg

Offline muzgavac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 262
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: forza 350
Odg: Zujanje iz motora
« Odgovori #13 : 14 Lipanj, 2021, 20:29:36 »
nakon vožnje mi se čini da se zujanje i pojačalo, opruga mi djeluje dosta slaba i kao da je izgubila napetost, iskrivljena je i poprilično se rastegla, nisam nikad ni vidio kako izgleda kad je u novom/ispravnom stanju pa ako netko može pomoć prema sliki i da li se uopće može kupiti samo nju? ili nekakvu zamjensku?