Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: TGB Bullet RS, trebam pomoć oko karburatora  (Posjeta: 1023 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
TGB Bullet RS, trebam pomoć oko karburatora
« : 03 Svibanj, 2019, 23:01:54 »
Pozdrav svima :)
Prije dvije godine kupio sam dobro očuvan TGB Bullet RS, 2012. godište koji puno koristim kada vremenski uslovi ovdje (Norveška) to dozvoljavaju. Za ove dvije godine nisam imao većih problema sa njim. Kada ga koristim onda je to do posla, u ribolov (i do 30 km u jednom pravcu), do grada itd. Motor odlično vuče iako je moja težina iznad svakog prosjeka (skoro 135kg) :)
Jedini "problemčić" koji mi se kod ovog scootera ponekad javlja jeste paljenje na alanser. Ako je malo hladnije vrijeme, ili ako ga nisam palio par dana onda teško upali ili moram koristiti kurblu. Malo sam se pokušao informisati na internetu za ovaj "problemčić" pa sam na više mjesta našao da ljudi kažu da je potrebno provjeriti da li je varnica dobra te provjeriti kako je podešena "smjesa" benzina i zraka. Ujedno sam provjerio "varnicu" i ustanovio da je "kao grom" i pogledao boju svjećice za koju mnogi tvrde da je najbolji "indikator" koji pokazuje da li je ili nije pravilno podešena smjesa tj. odnos benzin-zrak.
Moram vam priznati da je svjećica izgledala katastrofalno

Takođe vam moram priznati da mi motor nekada nije radi baš najbolje na leru, čak je i sam dodavao gas pa je to ovako
Izgledalo:

Malo sam "čačkao" oko karburatora, pokušao podesiti odnos zrak-benzin pa mi je motor poslje na leru radio ovako:

Nakon ovog podešavanja stavio sam novu svjećicu i provozao sam motor jedno 20km non-stop pod turom i nakon vožnje sam provjerio svjećicu.
Šta mislite je li u ovoj smjesi još uvijek ima "malo previše" benzina u odnosu na zrak? Ako je odgovor DA, kako to podesiti, smanjivanjem benzina ili povećavanjem zraka ? Ja sam ovo štelovanje krburatora odradio baš ono amaterski. Nisam baš stručan oko ovih stvari. Čak ne znam tačno koji šaraf je ler-gas a koji zrak.

Ovdje je slika karburatora koji je, čini mi se, isti kao na mom scooteru. Koji od ovih šarafa je ler-gas a koji je zrak ? Broj 1 i broj 2 ?


I zadnje pitanje: Na scooteru je sve standardno, osim auspuha. Ja ne znam koja glavna dizna mi je sada u scooteru ali ja imam ove dizne:

, šta mislite da li bi sa promjenom auspuha  trebao promijeniti i standardnu glavnu diznu ? Ako je odgovor DA, koju sa slike iznad ?

Unaprijed se zahvaljujem svima koji mi odgovore na moj "skromni" post :)
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj, 2019, 23:16:31 ters »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: TGB Bullet RS, trebam pomoć oko karburatora
« Odgovori #1 : 04 Svibanj, 2019, 00:27:36 »
Svjecica tebi izgleda katastrofalno a meni ok hahah nemoj misliti da je u kompresionom prostoru sve lijepo i bajno i da se cakli  ;D mora biti ovih naslaga na svjecki ipak tu benzn eksplodira..

Stavljanjem rezonantnog auspuha skut obično trazi vecu diznu. A boju svjecice (polovne, koja je presla min 100-200km) gledas tako da se vozis i konstantno drzis pun gas nekih 500m-1km. Onda naglo kocis i cim stanes gasis skuter pa skidas svjecicu da vidis koje je boje. Ne znam kad si stavio rezonantni auspuh i da li si ti to licno radio. Ako su ti to radili u servisu nekom onda su mozda i diznu zamijenili jer cudno mi je da bi ti skuter radio normalno bez stavljanja vece glavne dizne i prestelavanja karbiratora.

Kad si zadnji put punio akumulator i koliko je star?

Ler gas je broj 2 a saraf smjese (zavrtanjem smanjujes kolicinu zraka a odvrtanjem povecavas) je broj 1 na ovoj slici koju si postavio.

Offline ters

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 24
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: TGB Bullet RS
Odg: TGB Bullet RS, trebam pomoć oko karburatora
« Odgovori #2 : 04 Svibanj, 2019, 01:32:27 »
Svjecica tebi izgleda katastrofalno a meni ok hahah nemoj misliti da je u kompresionom prostoru sve lijepo i bajno i da se cakli  ;D mora biti ovih naslaga na svjecki ipak tu benzn eksplodira..

Stavljanjem rezonantnog auspuha skut obično trazi vecu diznu. A boju svjecice (polovne, koja je presla min 100-200km) gledas tako da se vozis i konstantno drzis pun gas nekih 500m-1km. Onda naglo kocis i cim stanes gasis skuter pa skidas svjecicu da vidis koje je boje. Ne znam kad si stavio rezonantni auspuh i da li si ti to licno radio. Ako su ti to radili u servisu nekom onda su mozda i diznu zamijenili jer cudno mi je da bi ti skuter radio normalno bez stavljanja vece glavne dizne i prestelavanja karbiratora.

Kad si zadnji put punio akumulator i koliko je star? Ler gas je broj 2 a saraf smjese (zavrtanjem smanjujes kolicinu zraka a odvrtanjem povecavas) je broj 1 na ovoj slici koju si postavio.

Ja sam mijenjao auspuh jer je onaj koji je bio na scooteru (original) bio katastrofalno zahrđao. Nisam mijenjao diznu nakon zamjene auspuha. Koju bi diznu , od onih sa slike, trebao staviti ?

Bateriju sam lani kupio novu. Zimus sam je izvadio iz scootera i držao je u kući. Pripunjavao sam je par puta u toku zime i napunio je na dan prije nego sam je sada ove sezone stavio u scooter.

Hvala na odgovoru :)
« Zadnja izmjena: 04 Svibanj, 2019, 01:33:59 ters »