Tehnički kutak > Tuning skutera

Trazenje optimalnog powerbanda

(1/6) > >>

dario007:
Pozdrav

Posto je na ovom forumu najtrazenija tema "koje rolice da stavim" odlucio sam napisati pokoju korisnu informaciju o trazenju optimalnog powerbanda setupa.

Znaci imamo X kit i Y auspuh i zelimo znati na kojim okretajima je setup najjaci i koje okretaje traziti kroz ubrzanje.
Postoje razne price "vrti to 10 soma",ali koji su zapravo najbolji okretaji?

Da bi saznali onu pravu vrijednost potrebno je blokirati prijenos!Sta to znaci???
To znaci da moramo piksom na variomatu iskljuciti rad variomatskog prijenosa.Ja uglavnom koristim piksu koja je izgledom ista kao ona koju na 50cc koristimo za prolaz na tehnickom pregledu,ali malo uza(3mm ),da bi na vecoj brzini blokirala prijenos.Piksa je uza od ove za tehnicki pregled,da bi blokiranje prijenosa bilo na vecoj brzini i da nam skuter ne preleti kroz okretaje.Na taj nacin se radnja odvija sporije i bolje se osjeti i cuje ono sto trazimo.
Pokraj toga potrebno je staviti teske rolice,recimo da skuter bude 1000-1500rpm ispod potrebnih okretaja(1-2gr teze,ovisno o tipu skutera)
Ovako izgleda piksa i njena pozicija gdje ju stavljamo.

Pretpostavljam da rolice svi znamo kako izgledaju!

Sta se sad desava u nasoj probi?

Desava se da skuter tromo krene i do odredjene brzine variomatski prijenos radi,ali ispod optimalnih okretaja.Recimo ubrzavamo na 7000-8000rpm do 70-80km/h i u tom trenu nam blokada(piksa od 3mm koju smo stavili)blokira prijenos i od tog trenutka se brzina podize,ali se podizu i okretaji.

Mi tog trenutka pratimo okretaje,slusamo zvuk i po osjecaju pratimo gdje je najjaci.
Zamislite to kao da diesel auto od 1500 okretaja stiskate u 3.brzini prijenosa do 5000rpm.
Tu isto osjetite navalu momenta od 2000-3000rpm i najbolje ubrzanje osjetite na recimo 3500-4000rpm,a sve iznad je vrtnja bez smisla,e tako je i u nasoj situaciji sa blokiranim prijenosom.

E sad da se vratim na onu bit,od 80km/h smo krenuli u okretaje i povecanje brzine.Prvo sto osjetite je produbljenje zvuka,onda krece moment i snaga(recimo od 9500-9800) te nakon toga slabljenje zvuka i pad snage(10000 na vislje)

Ovo usporavanjem i ponovljenim punim gasom ponovimo par puta i probamo sto bolje uhvatiti taj momenat najvece snage.Uvjerili smo se da je skuter najjaci na 9700rpm npr.

Nakon toga se otvori prijenos,izvadi se blokada i slijedi stelanje okretaja rolicama i federima,cilj je imati stabilnih 9700rpm gdje je najjaci ili sto blize tim okretajima.Uvijek imamo neke varijacije i pad okretaja,ali onaj podatak od 9500-9800rpm je nas najjaci powerband odredenog setupa sa X kitom i Y auspuhom i sve unutar tog spektra se smatra okej kod naseg stelanja.


Evo nasao sam i jedan zanimljivi videozapis gdje upravo ovo decki rade na valjcima.Njima je jednostavnije jer imaju krivulju snage,koju mi u nasem slucaju radimo na cesti i nasa krivulja su osjecaj i zvuk.
Oni preko krivulje vide okretaje gdje je snaga najvislja i to kasnije gadjaju kroz stelanje.
Princip i blokiranje prijenosa su isti u oba slucaja.

Evo video gdje to mozete vidjeti(obratite paznju na zvuk masine od 3:08 do 3:11min na videu,to je taj powerband.Sve ispod je tromo,a iznad je prevrtavanje)
UKLJUCITE ENGLESKE TITLOVE


Zao mi je sto video nije odradjen do kraja radi problema sa auspuhom,pa se ne vidi krivulja snage.

 :hello:

TopPerfomance4:
Hvala Dario007 na ovim uputama da se i pokaže da nije plug play situacija ja prvi npr pogledam neke teme u ovoj slučaju mislim na dr evo koji imam na skutu u jednoj temi po proračunima kanala itd dr+yasuni r trebali bi raditi na 9200 kada sam probao ovu metodu situacija se pokazala drugačijom od 9600-10 000 s time da već na 10 pada i brzina i ubrzanje osobno ovo bi stavio pod obavezno pročitati kao i štelovanje karburatora

tdj595:
lakse otvorit temu pitat koje valjcice, nego se tu zajebavat s nekakvim blokadama, cuj to, skidat variomat 2 puta...

matija84m:
Haha. Uzas mozda i 3 puta ako ne pogodis iz prve.

RunnerSukosan:
U biti on koristi 2 prstena i ne stavlja rolice.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju