Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Životni vijek guma na skuterima  (Posjeta: 5908 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline petarpan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 539
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Životni vijek guma na skuterima
« : 20 Veljača, 2017, 12:59:10 »
Postoji li kakvo generalno pravilo nakon koliko bi se krajnje trebalo mijenjati gume na skuterima. Ipak su to jedina dva dodira s podlogom (prije kacige  :toothy3:)
Za aute se kaze 5god ili 40-50k km(opet svako ima svoju teoriju,al bar u grubo).
Naravno da ak ih poderes neces cekati, a sto ak guma izgleda ok a vec ima i km i godina?

Konkretno, imam scootsmart DOT4612, na skutu od proljeca 2013 i presle su cca 10000km, šara je ok, mesa ima, jedino su popucale u šarama.
Dal to jos ide il treba mijenjati.
Savjet tipa dok drze mi nije koristan jer kad prestane drzati onda mi je kasno  :rip:

Offline Beneli

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 796
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Benelli 491 LC
  • MojSetup: Dell 17.5,redsponge
  • MojSpuh: R1200
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #1 : 20 Veljača, 2017, 15:34:30 »
po meni je to to, 3 god i ja ih nebi više držao.  naravno ako se radi o većem i jačem skuteru, pošto vozim stock minarelli 50 cc bitno mi je da ne vozim na felgama.
Kao što kažeš na autu drže 5 god, ali pošto imam malo puno ks na prednjoj vuči i ceste su katastrofa ne držim ih više od 3 g iako ne pređem s njima ni 20t km

Offline The Nightrider

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Sisak
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Nolan N63
  • MojSetup: Dr. Evo & Dell 19
  • MojSpuh: Giannelli Reverse
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #2 : 20 Veljača, 2017, 15:51:58 »
Gle, ja kad sam kupio svoj skuter dobio sam na njemu Michelin Bopper gume DOT 1999 i vozio se jednu sezonu - na suhom su bile ok... čak su me poštedile parkiranja u gepek jednog Passata koji se predomislio u sred hvatanja žutog na semaforu  ;D
"I am the Nightrider! I'm a fuel-injected suicide machine!"

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6726
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #3 : 20 Veljača, 2017, 20:31:31 »
ovisi kak se voziš, ja svoje ne namjeravam mjenjat jer se ni ne vozim, kolko se vozim dobre su i plastične.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #4 : 20 Veljača, 2017, 20:35:13 »
Ak su spucale izasla im dusa. Ako imas za nove kupuj, ako sparas onda se vozi broj dva opreznije dok neusparas;-)
Ako se ganjaju po vrucem asfaltu, vozi se dvoje, krece puni gas... i ako se parkira na suncu ubrzano odlaze u vjecna lovista.
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6726
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #5 : 20 Veljača, 2017, 20:58:48 »
ma sve to vozi  nema tu brige da će eksplodirat il nešto, jedino čega se treba bojat da se ne rasipaš jer ne drži. Kupi nove gume ove stare daj meni kod mene to vozi još 5 godina bez problema :P
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16887
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #6 : 26 Veljača, 2017, 11:08:22 »
gume ti se ne procijenjuju po kilometrazi
naravno da postoji potrosenost i ako je guma dobila stopala odnosno je potrosena u sredini ili je profil ispod 3mm nije preporucljiva za promet
vazniji faktor ti je starost same gume, nakon 3 godine svaka guma je po mojem iskustvu "gotova" odnosno se stvrdne i vise ne drzi sto je izrazito vidljivo po kisi i po hladnom vremenu dok vozis gumu koja klize pri najmanjem kocenju
to vise nije sigurna voznja  i vrijeme je za nove gume.

od marki ima svega i svacega, neke su bolje neke losije ali razlika na gumama za 50ku je 30kn izmedu smeca i kvalitetne gume

Offline x250

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 74
  • Spol: Muški
  • XC-300Ri
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Kymco Xciting 300 Ri
  • Moja Kaciga: zna se...Nolan
  • MojSetup: Malossi
  • MojSpuh: serijala
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #7 : 26 Veljača, 2017, 13:04:12 »
Na dva kotača nije pametno štedjeti na gumama, nije to auto pa da zadnje prebaciš naprijed pa izguraš još sezonu...

Gume ako su starije od 2-3 godine ja mjenjam, ako su potrošene (ovisno o tome koliko se vozim) ja mjenjam. Stare ("dobre") gume sa dobrom ripnom se plastificiraju i prokližu, najgore je što nikad ne znaš gdje i kad će prokliziti a šteta je višestruka ako proklizi, tako da na gumama na dvokotačima se nesmije štedjeti.

Offline petarpan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 539
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #8 : 26 Veljača, 2017, 21:20:55 »
zato vas bas i pitam, jer nakak mislim da bi vec trebale ici nove upravo iz navedenih razloga, ne ganjam se i guram do ruba al opet ne bih htio negdje zaplivati i polomit sebe i mozda jos koga, a opet ako jos nije vrijeme glupo mi bacati 100E ak su jos ok...

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #9 : 26 Veljača, 2017, 21:29:56 »
Ja bi iz iskustva reko 3 godine,mada već drugu sezonu osjetim da to nije to al prolazi,al ima pacijenata koji voze i 10 godina stare gume jer imaju mesa

Offline biobel

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 52
  • Spol: Muški
  • Brm Brm
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZGB
  • Moja Kaciga: WW2 Army Helmet
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #10 : 27 Veljača, 2017, 00:01:23 »
ja sam prošlu cijelu sezonu odvozio na dunlopu scoot smart nekih 8tkm s tim da su tad već bile nekih 2tkm... ove godine sam samo probao i nije mi bilo baš svejedno... na rotoru kod savskog max 50 ili odma krene zadnji kraj plesat  :glasses9: btw same pohvale za dunlop  :headbang:

Offline Bikelover

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 543
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
Odg: Životni vijek guma na skuterima
« Odgovori #11 : 28 Veljača, 2017, 11:41:10 »
Što starija guma to je više plastična, što više plastična se manje troši a to ujedno znači da i ne drži jer se više ni ne zagrijava kao šta bi trebala ako se opipa u odnosu na novu gumu, meni je cesta iz sela do grada 10 km same okuke svakih 50m uz 2 ravnice 100-300 m i da su gume starije od 2 godine padaš ;D Ja napravim kilometara sa skuterom pa meni ne izdrži sezonu jedna guma, godišnje mijenjam 2-3 zadnje i 1 prednju jer ako prednja ostari onda ti je džaba stiskat kočnicu kad on ide ili npr u zavojima osjetit propadanje volana prilikom naginjanja, kad se to dogodi ideš po nove gume i amen, nema mi gore stvari nego vidit nekome gume na skuteru 2003 sa mesom ispucane i nece lik promijenit jer kao ''imaju mesa'' a ideš je zapalit ni dima ni nicega malo još poliže asfalt a guma ostane ko nova! Još oni debili na tehnickom pregledu koji forsiraju dobru šaru a dot 99' ne gledaju...

Ovisno je i gdje se ''skladišti'' skuter ili auto, ako je na velikom suncu guma prije ''ostari'' nego u garaži npr gdje guma može ostati dosta dugo zdrava i mekana, ja ispitujem kvalitetu a i koliko je guma još dobra sa noktom :D Ako je možeš noktom urezat lakano ili neki kut malo umečit bi mi rekli onda je onda još dosta dobra
« Zadnja izmjena: 28 Veljača, 2017, 11:47:27 Bikelover »
Ne vozi, gura!